Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która obecnie uważana jest za schorzenie cywilizacyjne. Jej leczenie to kompleksowy proces, który wymaga zarówno farmakoterapii, jak i zmian w stylu życia. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowego cukru we krwi. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda ta procedura.
Cukrzyca — co to za choroba?
Cukrzyca to przykra dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób. Źródła wskazują, że obecnie jest to blisko 400 mln ludzi. Cukrzyca nie dotyczy jedynie seniorów, co głównie zdarzało się kiedyś, ale i dorosłych oraz dzieci. Z tego względu zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych. To schorzenie na tle metabolicznym, które charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Trzustka wtedy nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub ta nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki ciała. Insulina jest niezbędna do tego, aby organizm mógł zużyć glukozę w celu uzyskania energii. Jeśli proces ten nie zachodzi prawidłowo, prowadzi to do wielu negatywnych skutków, takich jak zaburzenia metabolizmu węglowodanów, białek oraz lipidów.
Cukrzyca typu 1 – czym się cechuje?
Leczenie cukrzycy może być dodatkowo wymagające, jako że istnieją różne typy tej choroby, które wymagają innego podejścia. Cukrzyca typu 1, nazywana również cukrzycą pierwotną, dotyczy 15%-20% chorych i w głównej mierze są to osoby młode oraz dzieci. Ten rodzaj wyróżnia się tym, że bardzo szybko się rozwija – objawy występują gwałtownie i intensywnie. Jeśli w porę nie zostanie rozpoczęte leczenie, może to doprowadzić nawet do śmierci chorego. Warto wiedzieć, że to choroba autoimmunologiczna, na skutek której organizm niszczy istotne komórki w trzustce, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie. Dochodzi do zaburzenia produkcji insuliny, co prowadzi do zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi.
Cukrzyca typu 2 – czym się cechuje?
Cukrzyca typu 2, czyli cukrzyca nabyta, dotyka przede wszystkim osoby po 40 roku życia, często otyłe, prowadzące niezdrowy styl życia lub takie, u których w rodzinie już ktoś chorował. To najbardziej powszechna forma tej dolegliwości. Charakteryzuje się stopniowym pojawianiem się objawów, które w pierwszej fazie pozostają uśpione. Organizm chorego jest w stanie wytwarzać insulinę, jednak wkrótce staje się odporny na jej działanie. Z tego powodu diagnozuje się najpierw insulinooporność. W tym przypadku leczenie jest najbardziej kompleksowe. Poza tymi dwoma rodzajami możemy wyróżnić ponadto cukrzycę typu 3, do której zalicza się specyficzne rodzaje cukrzycy o różnym pochodzeniu. Kobiety w ciąży mogą zmagać się ponadto z cukrzycą ciążową, która ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Dotyka przyszłe mamy, które wcześniej nie miały problemu z poziomem cukru we krwi.
Jak rozpoznać cukrzycę?
Wczesne rozpoznanie i prawidłowe zdiagnozowanie cukrzycy ma kluczowe znaczenie, szczególnie w przypadku cukrzycy typu 1, gdzie czas odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy koniecznie udać się na badania. Naszą podejrzliwość powinno wzbudzić między innymi duże pragnienie i zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Można ponadto zaobserwować duży spadek masy ciała, który następuje pomimo posiadania apetytu i praktykowania takiej samej ilości aktywności fizycznej jak wcześniej.
Osoby chore na cukrzycę zmagają się też z problemami ze wzrokiem – nieostre widzenie znacząco utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się również stany zapalne, zwłaszcza przy cukrzycy typu 2. Skóra staje się swędząca i przesuszona, oprócz tego siniaki powstają łatwiej niż zazwyczaj, a rany trudno się goją. Cukrzyca odbija się również na samopoczuciu – chory staje się drażliwy, apatyczny, cierpi również na przewlekłe zmęczenie. Jeśli zmagamy się tylko z pogorszonym samopoczuciem i brakiem energii, zastanówmy się, czy przyczyna nie tkwi nie indziej. Niedobór snu podobnie oddziałuje na nasz dobrostan, sprawiając, że stajemy się rozdrażnieni i pozbawieni motywacji do działania. Aby to zmienić, należy zainwestować w dobrze dopasowany materac, który zapewni nam wysoki poziom komfortu. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z odprężeniem się i zaśnięciem. Wiele jakościowych, wygodnych modeli dostępnych jest w sklepie stacjonarnym Dąbrowa Górnicza.
Jak wygląda leczenie cukrzycy typu 1?
Cukrzyca typu 1 to bardzo niebezpieczna przypadłość, gdzie wczesne rozpoznanie choroby jest szczególnie istotne. Leczenie opiera się tu na insulinoterapii, czyli regularnym podawaniu insuliny za pomocą specjalnej pompy insulinowej lub penów insulinowych. To jedyna metoda, jaka może być stosowana w tym przypadku.
Jak wygląda leczenie cukrzycy typu 2?
Leczenie cukrzycy typu 2 jest znacznie bardziej złożone. Lekarz może przepisać leki przeciwcukrzycowe, które obniżają poziom cukru we krwi. Może być to metformina, pochodne sulfonylomocznika, flozyny, gliptyny czy leki inkretynowe. Jeśli zachowanie odpowiedniego poziomu glikemii nie jest możliwe, wybiera się terapię insuliną. Bardzo ważne jest samodzielna kontrola poziomu cukru we krwi przez pacjenta. Jest on zachęcany do umiarkowanej aktywności fizycznej, wdrożenia zasad zdrowego odżywiania oraz modyfikacji stylu życia. Cukrzyca typu 2 często występuje na skutek otyłości czy niezdrowych nawyków. Ich zmiana może znacząco wpłynąć na polepszenie samopoczucia chorego.
Leczenie cukrzycy to wymagający proces, w którym kluczowe jest uwzględnienie różnych aspektów. Stosowanie leków i monitorowanie poziomu glukozy odgrywa kluczową rolę, ale oprócz tego należy zadbać również o zmianę dotychczasowego stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.
Przeczytaj także: Sennik pożar we śnie — znaczenie snów o pożarze