Nie ma wątpliwości, że przeprowadzka to duże wyzwanie. Wiąże się zarówno z ekscytacją, jak i sporymi obawami. Nie można bowiem ukryć, że jest wiele rzeczy, o których trzeba wówczas pomyśleć. Jeśli to twoja pierwsza przeprowadzka i nie wiesz, jak się do tego zabrać, poznaj nasze porady!

Jak zaplanować przeprowadzkę?

Mimo że sama przeprowadzka trwa zazwyczaj jeden dzień, przygotowania do tego momentu zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. Jedna z pierwszych rzeczy, jaką trzeba zrobić, to skontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak ZUS, bank czy firma telekomunikacyjna. Należy poinformować ich o zmianie miejsca zamieszkania, aby listy i pisma nie przychodziły na stary adres. Wcześniejsze myślenie o przeprowadzce pozwoli na lepsze przygotowanie. Będziemy mogli swobodnie zająć się wszystkimi kwestiami, bez obawy, że o czymś zapomnimy. Staniemy spokojniejsi i mniej zestresowani. Im wcześniej podejmiemy decyzję o przeprowadzce, tym więcej czasu będziemy mieli na to, aby uporządkować rzeczy. Już od tego momentu powinniśmy pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów, ograniczyć kupowanie nowych i pogrupować te już posiadane w jedno miejsce. Dajmy sobie czas na znalezienie sposobu, za pomocą którego je przewieziemy. Odpowiednio wcześniej powinniśmy też skontaktować się z firmą przeprowadzką, jeśli chcemy załatwić to w ten sposób. Jeśli zajmiemy się tym szybko, istnieją większe szanse, że będziemy mogli umówić się na taki dzień, jaki chcieliśmy. Bardzo pomocne okaże się przygotowanie listy. Możemy pogrupować ją w różne kategorie i spisać tam wszystko, co musimy zrobić. Uwzględnij takie aspekty jak pakowanie, sprzątanie, przenoszenie… Pamiętajmy o tym, aby na bieżąco wykreślać te czynności, które mamy już za sobą. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć progres.

Jak się spakować?

Pierwsza przeprowadzka - jak się do niej przygotować?Pakowanie całego swojego dobytku nie jest proste. Aby trochę ułatwić sobie to zadanie, przed rozpoczęciem pakowania, warto zrobić porządek w swoich rzeczach. Przejrzyjmy posiadane przez nas przedmioty i pozbądźmy się tych, których już nie używamy. Tyczy się to zarówno ciuchów, jak i butów, dekoracji czy kuchennych sprzętów. Zwróćmy uwagę też na to, aby przed przeprowadzką nie kupować za dużo nowych rzeczy – nie utrudniajmy sobie niepotrzebnie tego zadania. Kiedy już będziemy pewni, że mamy tylko to, czego potrzebujemy, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest kompletowanie kartonów, worków czy pudeł, w których te rzeczy będziemy mogli przewieźć. Kartony możemy odnaleźć w różnych sklepach, również tych związanych z wyposażeniem domu. Następnie możemy zabrać się za pakowanie. Lepiej zacząć to wcześniej, a nie czekać na ostatnią chwilę, dlatego te elementy, których na co dzień nie używasz, jak na przykład zimowe ciuchy latem, możesz spakować znacznie wcześniej. Pamiętaj o tym, aby składować rzeczy według kategorii. Nie mieszaj przedmiotów ze sobą, ponieważ podczas rozpakowywania się będziesz mieć problem. Opracuj własną systematykę i według niej podążaj. Po tym, jak wypełnisz dany karton, możesz go podpisać, aby potem łatwiej było ci znaleźć swoje drobiazgi.

Warto mieć na uwadze, że niektóre rzeczy muszą zostać zapakowane bardziej dokładnie niż pozostałe. Mowa tu o wszelkich elementach wykonanych ze szkła, porcelany czy też innych delikatnych tworzyw. One powinny zostać wyłożone dodatkową warstwą papieru pakowego, a dopiero potem włożone do pudełka. Do ich pakowania przydać się też mogą gazety lub specjalna folia bąbelkowa. Pamiętajmy o tym, aby podczas obchodzenia się z nimi być bardzo delikatnym. Podobną ostrożność należy zachować przy urządzeniach elektronicznych, których zniszczenia na pewno wolelibyśmy uniknąć. Nie powinniśmy też pakować drobnych elementów bez zastanowienia, jako że mogą się one łatwo zgubić. Najlepiej wyznaczmy jedno konkretne pudło, w którym znajdować się będą wszelkie drobiazgi.

Jak przewieźć rzeczy?

Jeśli chodzi o przewożenie rzeczy, mamy dwie opcje – zrobić to na własną rękę albo zatrudnić firmę przeprowadzkową. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Usługi firmy przeprowadzkowej przydatne są zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy dużego auta. Możemy wówczas swobodnie zmieścić nasze rzeczy w ich samochodzie. Pracownicy bardzo szybko załatwią sprawę i wyłożą nasze pudła tam, gdzie trzeba. Minusem jest to, że nie możemy od razu zacząć rozpakowywać – przez co ostatecznie zostajemy sami z ogromną stertą pudeł w mieszkaniu. Co więcej, jeśli posiadamy cenne przedmioty, które mogą się łatwo zniszczyć, na przykład takie wykonane ze szkła czy porcelany, możemy mieć obawy, że firma przeprowadzkowa nie zajmie się nimi z odpowiednią troską. Samodzielna przeprowadzka daje nam za to więcej swobody. Nie musimy specjalnie wyznaczać jednego dnia na wyniesienie rzeczy, tylko możemy przewieść je wtedy, gdy tylko będziemy tego chcieli. Jeśli jednak rzeczywiście zajmujemy się tym sami, warto poprosić o pomoc bliskich, którzy okażą się wielkim wsparciem podczas przenoszenia, rozpakowywania czy też sprzątania.

Jak poczuć się komfortowo w nowym miejscu?

Pierwsza noc w nowym mieszkaniu często jest trudnym doświadczeniem, ponieważ nie potrafimy zasnąć, nieprzyzwyczajeni do obcego miejsca. Na szczęście są sposoby, za sprawą których możemy to zmienić. Postarajmy się, aby sypialnia w nowym domu była wyjątkowo komfortowa. Zadbajmy o wysokiej jakości artykuły sypialniane, a ponadto postawmy na dobrze dopasowany materac, który prawidłowo podeprze nasze ciało, a do tego zagwarantuje najwyższy komfort. Na powierzchni takiej jak Hilding Alt na pewno uda nam się skutecznie odprężyć. Dzięki niemu naprawdę docenimy rolę solidnego i wygodnego materaca. Więcej rzeczy, które przydadzą nam się w nowym mieszkaniu, znajduje się na stronie www.hilding.pl. Nie zapominajmy o tym, że sypialni warto wstawić również spersonalizowane elementy, takie jak plakaty, rzeźby, rysunki, dekoracje czy też ramki ze zdjęciami. Dzięki temu szybciej przekonamy się o tym, że ta przestrzeń naprawdę należy do nas.

Jeśli odpowiednio się przygotujemy, możemy sprawić, że przeprowadzka wyjdzie nam szybko i sprawnie! Zrób listę, zapakuj bezpiecznie rzeczy, a także zorganizuj odpowiedni transport. Nie ma wątpliwości, że świetnie sobie z tym poradzisz, nawet jeśli to Twoja pierwsza przeprowadzka.