Na pierwszy rzut oka tiki nerwowe mogą wydawać się niegroźne i niewymagające uwagi. Powinniśmy jednak wiedzieć, że mogą one w znaczący sposób uprzykrzyć życie chorego i wywołać spory dyskomfort. Często też są informacją o tym, że w naszym organizmie coś nie gra. Dowiedz się, na czym polega działanie tików nerwowych, a także, czy da się je wyleczyć!
Czym są tiki nerwowe?
Tiki nerwowe to niekontrolowane odruchy, z którymi muszą zmagać się chore osoby. Nierzadko wywołują one ból i dyskomfort. Często też przykuwają zainteresowanie otoczenia, wzbudzając w cierpiącym na tę przypadłość zawstydzenie i chęć ukrycia się. Przyczyną powstawania tików jest bardzo szybkie kurczenie się mięśni, którego w żaden sposób nie da się zahamować. Tiki nawracają i nie można przewidzieć, kiedy pojawią się ponownie. Może się zdarzyć, że ich częstotliwość zwiększa się, gdy ktoś jest na przykład zestresowany. Co ciekawe, tiki nerwowe powszechnie występują u dzieci. W ich przypadku zazwyczaj mają jednak charakter przejściowy. Znacznie częściej zmagają się z tym problemem chłopcy. Tiki nerwowe zostały zaliczone do zaburzeń zachowania i emocji. Warto mieć na uwadze, że mogą przybrać formę nie tylko odruchów, ale też niekontrolowanych dźwięków czy wokalizacji.
Przyczyny tików nerwowych
Bezpośrednia przyczyna tików nerwowych nie jest w stu procentach znana. Dawniej uważano, że to zaburzenie o podłożu psychologicznym. Obecnie jednak uważa się, że ma ono charakter neurologiczny i może brać się z problemów w korze mózgowej czy z przewodnictwem nerwowym.
Jakie są przykłady tików nerwowych?
U każdego tiki nerwowe mogą być inne. Będą różnić się częstotliwością i siłą. Najczęściej możemy spotkać się z takimi przykładami tików jak intensywne mruganie powiekami, marszczenie czoła, wykrzywianie ust, pokazywanie języka, potrząsanie głową, unoszenie brwi, poruszaniem rąk. Może być to również podskakiwanie, chęć dotknięcia danej osoby lub przedmiotu czy też doświadczanie uczucia łaskotania. Widzimy zatem, że tikami mogą być zupełnie zwyczajne czynności, które większość z nas też na co dzień wykonuje. Tiki możemy jednak rozpoznać głównie po towarzyszącym im dźwiękach, takich jak pokasływanie czy chrząkanie. Często osoby z tikami nerwowymi podczas ich nawrotu wypowiadają słowa lub nawet całe zdania. Warto wiedzieć, że każdy z tików jest przypisany do konkretnej kategorii.
Tiki ruchowe
Tiki ruchowe to najbardziej powszechna grupa tików. Zaliczają się do nich zarówno tiki proste, jak i tiki złożone. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że angażują tylko jedną grupę mięśni, na przykład mięśnie twarzy. Tiki złożone wymagają z kolei większej ilości mięśni, które działają w sposób skoordynowany. Z tego względu na pierwszy rzut oka taki tik może sprawiać wrażenie zamierzonego zachowania. Są to różnego rodzaju ruchy i gesty, które dotyczą najczęściej głowy, twarzy oraz szyi.
Tiki głosowe
Tiki głosowe powstają na skutek powietrza przemieszczającego się wzdłuż górnych dróg oddechowych. Dochodzi tam do skurczu mięśni, na przykład skurczu gardła czy krtani, które prowadzą z kolei do powstania niezamierzonych dźwięków. Może być to jęczenie, mlaskanie czy niekontrolowane wdechy. Do tików głosowych zalicza się również nieplanowane wypowiadanie słów.
Tiki fantomowe
Tiki fantomowe wyróżniają się na tle innych tym, że włączają do siebie elementy z zewnątrz. Mogą być to różne przedmioty czy też osoby. Chory może na przykład odczuwać potrzebę, aby dotknąć kogoś albo sprawdzić jakąś rzecz.
Jak leczyć tiki nerwowe?
Aby rozpocząć leczenie tików nerwowych, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu przez lekarza. Może się jednak zdarzyć, że chory nie zdaje sobie sprawy z powagi swojej przypadłości. Zanim zwróci się o pomoc, mija sporo czasu. Na początku spotkania lekarz przepisuje skierowanie do neurologa, który specjalizuje się w takich zaburzeniach. Następnie może być potrzebne wykonanie badań, takich jak EEG, tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny mózgu. Następnie można przystąpić do leczenia. Lekarz może skorzystać z różnych opcji. Często stosowaną techniką jest psychoterapia. Stawia się tu przede wszystkim na terapię poznawczo-behawioralną. Można się posłużyć takimi technikami jak technika odwracania nawyków czy też technika ekspozycyjna, która otwiera chorego na swoje zaburzenie. W niektórych przypadkach jednak niezbędne będzie zastosowanie farmakoterapii.
Warto sięgnąć po dodatkowe metody, które zadbają o nasze dobre samopoczucie. Mowa przede wszystkim o medytacji. Technika ta od dawna znana jest z tego, że redukuje stres i pozwala wyciszyć umysł. Musimy pamiętać, że niektóre tiki mogą nasilać się na skutek niepokoju czy lęku. Jeśli zatem nauczymy się radzić sobie z tymi emocjami, okaże się to wielką pomocą. Codziennie poświęćmy choć chwilę, aby zamknąć oczy i zajrzeć w głąb siebie. Pamiętajmy, aby robić to w bezpiecznej, komfortowej przestrzeni, w której wiemy, że będziemy umieli się zrelaksować. Jeśli pragniemy zapewnić sobie jak najwyższy komfort, powinniśmy zainwestować w nowy materac. Dzięki odpowiedniemu modelowi poczujemy odprężenie w momencie, w którym się na nim położymy. Produkty o takim działaniu, tak jak artykuły producenta hilding.pl, czekają na nas zarówno w sklepach internetowych sleepinghouse.pl, jak i w sklepie stacjonarnym w Dąbrowie Górniczej. Opanowanie stresu i negatywnych emocji na pewno okaże się istotne w walce z tikami nerwowymi.
Mruganie powieką, marszczenie czoła, wykrzywianie ust, potrząsanie rękami… Tiki nerwowe mogą przybrać różne formy. Nie ma wątpliwości, że gdy powtarzają się bardzo często, mogą być drażniące. Warto zatem dowiedzieć się, co jest przyczyną naszych tików nerwowych i postarać się je wyleczyć.