Sen jest jednym z najważniejszych procesów regeneracyjnych dla organizmu. Wiele osób ma jednak problemy z zasypianiem lub męczy się przez zbyt płytki sen. Odpowiednia suplementacja może pomóc w poprawie jakości snu i zminimalizowaniu złego samopoczucia. W tym artykule przedstawimy, jakie suplementy mogą pomóc w poprawie jakości snu oraz jakie czynności warto wykonywać, by lepiej sypiać. Odkryj, jakie naturalne substancje mogą pomóc Ci w osiągnięciu pełnej regeneracji w czasie snu i jakie korzyści z tego wynikają dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Po pierwsze: melatonina

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań na problemy ze snem jest melatonina, czyli naturalny hormon produkowany przez zlokalizowaną w mózgu szyszynkę. Melatonina jest kluczowym czynnikiem regulującym cykle snu i czuwania, znane również jako rytm dobowy. Jej produkcja zazwyczaj wzrasta w ciemnościach, sygnalizując organizmowi, że nadszedł czas snu, natomiast zmniejsza się w obecności światła, co wpływa na czujność i czuwanie. Po melatoninę powinny sięgać przede wszystkim osoby, które z jakiegoś powodu – na przykład przez jet lag czy pracę na nocne zmiany – muszą uregulować swój sen. Może być także przydatna przy innych zaburzeniach snu.

Co suplementować, by cieszyć się lepszym snemJak wygląda suplementacja tego hormonu? Polega ona na przyjmowaniu syntetycznie wytworzonej melatoniny. Dziś na rynku dostępne są suplementy melatoniny w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, płyny do podawania doustnego, a nawet spraye do stosowania pod język. Każdy może więc znaleźć formę podania idealną do swoich preferencji, a tym samym cieszyć się lepszym snem wspomaganym przez melatoninę.

Rozluźnij się, czyli magnez

Wiele osób nie wie o tym, że magnez może wywierać niebagatelny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Jest on potrzebny do przeprowadzania wielu ważnych procesów w ciele, także tych związanych z rytmem dobowym i zasypianiem. Magnez odpowiada także za odprężenie mięśni i zapobiega ich nieprzyjemnym skurczom. Suplementacja magnezem może pomóc więc w redukcji stresu i poprawie jakości snu. Suplementy wzbogacone o ten pierwiastek będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają nocnego ukojenia.

A może zioła?

Szukasz sposobu na poprawę jakości swojego snu, ale zależy Ci na tym, by był on jak najbardziej naturalny? Wykorzystaj potęgę ziół i ich korzystnego działania. Istnieje wiele ziół o właściwościach uspokajających, które mogą pomóc w relaksacji i poprawie snu. Należą do nich m.in. lawenda, melisa, dziurawiec, rumianek i werbena. Można spożywać je w formie herbaty lub w postaci suplementów ziołowych. Spróbuj więc wypić kubek relaksującej herbaty ziołowej przed snem i z radością obserwuj, jak poprawia się Twój wypoczynek.

Suplementuj naturę i sport

Choć suplementy diety z pewnością wspomagają zasypianie i pomagają cieszyć się lepszym wypoczynkiem, to dla mocniejszego efektu warto połączyć je z naturalnymi metodami. Są nimi wprowadzenie do codziennej rutyny elementów sportu oraz przebywania na świeżym powietrzu. Dzięki mądrze dobranej aktywności fizycznej zapewniamy ciału niezbędny ruch i męczymy mięśnie, które będą potem dążyły do nocnej regeneracji. Sport pobudza krążenie i sprawia, że głębiej oddychamy, co nie jest bez znaczenia dla późniejszego snu. Nie musimy od razu rzucać się na najtrudniejsze dla nas rodzaje aktywności fizycznej. Spróbujmy każdego dnia znależć czas na taką aktywność, która sprawia nam przyjemność, czyli na przykład spacer z kijkami, jogę czy pływanie.

Również przebywanie na świeżym powietrzu i spacerowanie może okazać się pomocne w podnoszeniu jakości snu. Natura działa na nas kojąco i wyciszająco, oddalając wizję codziennych zmartwień i kłopotów. Warto więc na jakiś czas odłożyć telefon i wybrać się na spacer połączony z treningiem uważności. Postarajmy się policzyć wszystkie napotkane po drodze śpiewające ptaki czy dzieci w zielonych butach. To świetne ćwiczenie stymulujące mózg, dzięki któremu wyciszamy się, jednocześnie ćwicząc pamięć. Taki uważny spacer wypełniony głębokim oddychaniem sprawi, że wieczorem sen odnajdzie nas dużo szybciej.

Zadbaj o wyposażenie sypialni

Żadne suplementy nie pomogą Ci w zasypianiu i nie sprawią, że wstaniesz wyspany, jeśli najpierw sam nie zadbasz o jakość swojego wypoczynku. By dobrze się wysypiać i budzić się bez dolegliwości bólowych, musimy mieć komfortowe wyposażenie sypialni. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednio dobrane podłoże snu. Materac powinien być dopasowany twardością do naszej wagi, a rodzajem wypełnienia do preferencji wypoczynku. W zależności od tego, czy szukamy dobrej stabilizacji, amortyzacji czy sprężystości punktowej, możemy decydować się na idealnie dopasowujące się do kształtu ciała materace z wypełnieniem piankowym, lub dbające o zdrową pozycję kręgosłupa materace z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych.

Ważne dla jakości naszego wypoczynku są także dodatki, takie jak kołdra dobrana komfortem termicznym do naszych preferencji ciepłoty, poduszka utrzymująca kark w bezpiecznym ułożeniu oraz pościel uszyta z naturalnych materiałów, która znacząco podnosi higienę sypialni. Z tym kompletem Twój sen stanie się bardziej satysfakcjonujący, a problemy z zasypianiem mogą odejść w niepamięć.

Wystawiaj się na słońce!

Chcesz poprawić jakość swojego snu? Postaraj się zapewnić sobie dawkę bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi każdego dnia. Nasze mózgi są bardzo wrażliwe na bodźce takie, jak światło. Dzięki temu, że wystawimy się na jego działanie, nasz organizm naturalnie dostosowuje swój rytm dobowy do ekspozycji słonecznej. Jeśli popołudnie spędzimy na słonecznym spacerze, wieczorem zaczniemy odczuwać stopniową senność, która spotęguje się po zapadnięciu zmroku. Wykorzystajmy naturalną senność i nie przeciągajmy momentu położenia się do łóżka. Szybko zauważymy, że sen przychodzi szybciej, jest głębszy i bardziej satysfakcjonujący. Dodatkowo, prostsze staje się też wstawanie z łóżka, ponieważ słońce wzywa nas do rozpoczęcia dnia.

Dopasowywanie swojego rytmu dnia do chwili spędzonej na słońcu jest dużo prostsze latem. Zimą, gdy słońce potrafi tygodniowo nie pokazywać się zza kłębiastych chmur, natrafienie na jego drogocenne promienie może być dużo trudniejsze. Postarajmy się mimo tego wychodzić na zewnątrz i korzystać nawet z jego rozproszonej postaci.