Nie powinniśmy dziwić się, że biżuteria ma tak wielu wielbicieli. Podkreśla naszą urodę, dodaje nam uroku, a do tego powoduje, że każda stylizacja staje się ciekawsza. Aby mieć pewność, że biżuteria będzie służyć nam na długo, powinniśmy dowiedzieć się, jak prawidłowo o nią dbać!

Dlaczego warto dbać o biżuterię?

Niektórzy noszą ją praktycznie codziennie, inni jedynie na specjalne okazje. Niezależnie od tego, do której grupy należymy, musimy przyznać, że biżuteria to cenny dodatek do każdej stylizacji. Nawet delikatne błyskotki mogą sprawić, że nasz outfit będzie wydawał się bardziej dopracowany. Dobrze dobrana biżuteria skutecznie podkreśli naszą urodę i naturalne atuty. Wyróżni nas też na tle innych i spowoduje, że będziemy wyglądać bardziej oryginalnie. Nie ma wątpliwości, że dla takiego efektu warto nosić biżuterię. Kiedy się już zdecydujemy na zakup danego modelu, musimy koniecznie odpowiednio o niego zadbać. Dlaczego warto się o to zatroszczyć? Dzięki temu zakupione przez nas kolczyki czy naszyjnik posłużą nam na lata. Będą o wiele lepiej się prezentować, ponieważ unikniemy nadmiernego procesu ścierania czy ciemnienia. Staranna opieka spowoduje, że nawet po długim czasie ozdoby będą wyglądać jak nowe. W ten sposób sporo zaoszczędzimy na wizycie u jubilera i będziemy mogli ciągle cieszyć się błyskotkami, w których najlepiej nam się chodzi.

Jak biżuteria się niszczy?

Jak dbać o biżuterię?Czas odciska piętno na wszystkim, również na biżuterii. Na skutek użytkowania zostaje ona poddana różnym procesom, które wpływają na jej stan. Mowa między innymi o ciemnieniu, które dotyka srebrną biżuterię. To naturalne zjawisko, które powoduje, że na ozdobie pojawia się ciemny nalot. Warto wiedzieć, że na to, jak szybko się pojawi, wpływ mają różne czynniki. Przede wszystkim wynika to z tego, że biżuteria, noszona na ciele, ma kontakt z wytwarzanym przez nas potem. Zawiera on substancje, których skład może przyspieszyć ciemnienie się modelu. Co istotne, ciemne plamy pojawiają się tylko na zewnętrznej części biżuterii, dlatego łatwo je wyczyścić. W przypadku złoconych ozdób możemy z kolei zauważyć, że z czasem się wycierają. Intensywność tego będzie zależeć od grubości złocenia – im większe, tym bardziej produkt będzie trwalszy. Aby opóźnić te procesy, wystarczy zapoznać się z metodami dbania o biżuterię i wprowadzić je w życie.

Unikaj kontaktu z wodą

Podstawowa zasada, o którą musimy zadbać, jeśli chcemy, aby nasza biżuteria prezentowała się jak najlepiej, to chronienie jej przed wodą. Powoduje ona, że ozdoby się matowią, tracą połysk, a do tego mogą pojawiać się na nich przebarwienia. Można to zauważyć szczególnie w przypadku sztucznej biżuterii, która po kontakcie z wodą barwi skórę na zielono. Podczas kąpieli w morzu odpowiedzialne są za to związki mineralne, a w basenie chlor. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym, by ściągać biżuterię przed jakimkolwwiek kontaktem z wodą. Dobrze, abyśmy nawet przed myciem rąk o tym nie zapominali.

Chroń przed substancjami chemicznymi

Biżuterię należy trzymać również z dala od kosmetyków. Musimy bowiem pamiętać, że zawierają one różnego rodzaju substancje chemiczne, które w kontakcie z metalem mogą wywołać niepożądane skutki. Jeśli zatem po kąpieli nakładamy balsam czy olejek do ciała, odczekajmy i dopiero wtedy załóżmy ulubione ozdoby. Podobnie należy zrobić w przypadku perfumu, którego stosujemy przede wszystkim w okolicy szyi. Wtedy również nie powinniśmy zakładać naszyjnika od razu. Ostrożność trzeba zachować też podczas sprzątania, kiedy mamy do czynienia z naprawdę silnymi detergentami. Najlepszym pomysłem będzie ściągnięcie biżuterii na czas porządków.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Jeśli posiadamy wartościową dla nas biżuterię, jej regularne czyszczenie powinno wejść nam w nawyk. Zaopatrzmy się w specjalne płyny i ściereczki, dzięki którym będziemy mogli skutecznie zadbać o nasze ozdoby. Pozbędziemy się w ten sposób kurzu oraz zabrudzeń i sprawimy, że biżuteria będzie prezentować się niezwykle estetycznie. Pamiętajmy jedynie o tym, aby do czyszczenia nie wykorzystywać ostrych gąbek czy szczoteczek, ponieważ one mogłyby porysować powierzchnię błyskotek. Zamiast tego postawmy na miękkie, delikatne materiały.

Zdejmuj biżuterię na noc

Nie można ukryć, że noszenie biżuterii do snu nie jest zbyt wygodne. Co więcej, nie jest to bezpieczne dla samych naszych ozdób. Kiedy śpimy, często się przekręcamy i zmieniamy pozycję. Bardzo łatwo wtedy o zahaczenie i zerwanie wisiorka czy kolczyka. Mogą też powstać odkształcenia. Lepiej nie ryzykujmy. Jeśli odłożymy biżuterię na bok, będzie nam o wiele bardziej komfortowo. Jak jeszcze możemy zwiększyć naszą wygodę podczas snu? Zainwestujmy w materac nawierzchniowy 180×200 cm, który sprawi, że powierzchnia naszego głównego materaca stanie się o wiele przyjemniejsze. Chcąc zakupić ten produkt, odwiedźmy sklep stacjonarny Dąbrowa Górnicza.

Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania biżuterii

Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby nasza biżuteria była nieodpowiednio przechowywana. Jeśli wszystkie ozdoby wrzucamy do jednego pojemnika, wiele ryzykujemy. Naszyjniki czy łańcuszki mogą się poplątać, a wszelkie drobne elementy mogą ulec porysowaniu. Co więcej, kiedy łączymy modele wykonane z zupełnie różnych metali, istnieje szansa, że wejdą one ze sobą w reakcję chemiczną. Aby tego uniknąć, musimy osobno przechowywać biżuterię różnego rodzaju. Zainwestujmy w specjalną szkatułkę z przegródkami albo materiałowe woreczki.

Na pewno posiadamy takie błyskotki, za którymi szczególnie przepadamy. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio o nie dbać. Chrońmy je przed kontaktem z wodą i substancjami chemicznymi, czyśćmy je regularnie, a do tego znajdźmy bezpieczne miejsce do ich przechowywania! Dzięki temu będą służyły nam o wiele dłużej.

Przeczytaj także: Jak dbać o materac