Aktywność fizyczna to jeden z podstawowych filarów zdrowego trybu życia. Jeśli chcesz codziennie cieszyć się dobrym zdrowiem – koniecznie musisz o tym pamiętać. Regularny ruch ma wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Warto przeanalizować to, jak uprawianie sportu oddziałuje na kondycję stawów.

Czym są stawy?

Najbardziej obrazowo można określić stawy mianem połączeń o ruchomym charakterze, które znajdują się między poszczególnymi częściami szkieletu. Stanowią one połączenie kości. W ludzkim ciele jest ich ponad 200! Każdy staw zbudowany jest z panewki i główki. Otacza je torebka wypełniona mazią stawową. Bez niej stawy były niestabilne, tarcie mogłoby być za wysokie, a to wszystko sprzyjałoby nadmiernemu przemieszczaniu się kości.

Niestety z czasem stawy się niszczą. Chrząstka traci swoją sprężystość, staje się sucha i przestaje efektywnie pełnić swoją podstawową funkcję. Ruchy nie są już efektywnie amortyzowane, a tarcie nieustannie się zwiększa. Na szczęście poprzez dbanie o zdrowy styl życia, można znacznie przedłużyć żywotność swoich stawów i sprawić, że będą długo funkcjonowały w pełni prawidłowo.

Jak dbać o stawy?

Istnieje kilka podstawowych sposobów na dbanie o stawy. Które z nich są najważniejsze?

  • Aktywność fizyczna i zdrowe stawy - zadbaj o swój układ ruchuAktywność fizyczna – podczas ruchu maź stawowa się przesuwa. Dzięki temu wszelkie struktury stawowe są odżywiane i zabezpieczane przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jest to niezwykle ważne w zapobieganiu dolegliwościom bólowym, związanym z układem ruchu. Uprawianie sportu dodatkowo wzmacnia mięśnie, a tym samym – odciąża stawy poprawia ich kondycję.
  • Wygodne buty – wybieraj na co dzień buty z elastyczną podeszwą, zapewniającą ciału należytą amortyzację. Chodzenie w szpilkach do pracy to coś, co bardzo mocno szkodzi stawom i całemu układowi ruchu.
  • Zdrowa dieta – nie pomijaj kwestii zbilansowanego jadłospisu. Właściwie skomponowane posiłki są ważne w zapobieganiu sztywnieniu stawów. Kluczowe jest wybieranie produktów, które są bogate w kolagen oraz dobrej jakości tłuszcze. Stawy wspierają również witaminy C i E.
  • Równomierne obciążenie – podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak, chociażby noszenie zakupów spożywczych, równomiernie rozkładaj ciężar przedmiotów. Kiedy podnosisz ciężkie rzeczy – uginaj nogi i prostuj plecy. Takie niewielkie nawyki mogą skutecznie chronić stawy przed szkodliwymi mikrourazami.
  • Wygodne meble – pamiętaj o tym, aby umeblować swój dom wygodnie i funkcjonalnie. Wybierz tapicerowane łóżko z komfortowym materacem. Podłoże do spania w dużym stopniu wpływa na kondycję układu ruchu. Materac musi koniecznie stwarzać stawom optymalne warunki do regeneracji. W tym celu doskonale sprawdzi się np. model z wypełnieniem z pianki termoelastycznej. Wygodne akcesoria sypialniane kupisz w każdym większym mieście, takim jak Dąbrowa Górnicza, a także w sklepie internetowym.

Czynniki negatywnie wpływające na stawy

Profilaktyczne działania powinny być również skonstruowane na ograniczaniu czynników ryzyka. Co do nich należy? Znaczne obciążenie stawów wynika z nadwagi i otyłości. Nadmiarowe kilogramy mocno obciążają więzadła i przyspieszają proces zużywania się chrząstek stawowych.

Jednak zbyt wysoka waga ciała to nie wszystko. W dzisiejszych czasach poważnym problemem jest intensywny tryb życia, który jednocześnie wiąże się ze spędzaniem większości godzin w ciągu doby w pozycji siedzącej. Szkodliwy jest też długotrwały, jednostajny ruch, który charakteryzuje m.in. pracę fryzjerów i dentystów.

Jeśli chcesz uniknąć problemów ze stawami, ogranicz ilość stresu w swoim życiu. Nadmiar napięcia sprawia, że mięśnie często pozostają w skurczu. Szybko prowadzi to do ich przeciążenia. A należy pamiętać o tym, że stawy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować wówczas, gdy nie otrzymują stabilnego wsparcia właśnie ze strony mięśni. Kobiety powinny unikać częstego chodzenia na szpilkach. O ile założenie butów na obcasie na imprezę raz na kilka tygodni nie jest nadmiernie szkodliwe, o tyle spędzanie codziennie 8 godzin w biurze w takim obuwiu wpływa destrukcyjnie na stawy i cały układ ruchu.

Najlepsza forma aktywności dla układu ruchu

Najlepsza forma aktywności dla stawów to taka, która zapewnia im odpowiednie wsparcie, wzmacnia mięśnie, poprawia elastyczność i zakres ruchu, minimalizuje obciążenie stawów, a także poprawia ogólną kondycję fizyczną. Jakie formy ruchu są najzdrowsze dla układu mięśniowo-szkieletowego?

  • Joga i pilates – skupiają się na wzmacnianiu mięśni pleców, poprawie elastyczności i równowagi. Można z łatwością dostosować je do stanu zdrowia konkretnej osoby. Wykonywane prawidłowo, nie są szkodliwe dla stawów.
  • Basen – pływanie to najbezpieczniejszy wybór. Sprawdzi się nawet dla osób, które już nabawiły się problemów ze stawami. Woda redukuje obciążenie, ale jednocześnie zapewnia skuteczny trening cardio. Pozwala też wzmocnić mięśnie i ustabilizować sylwetkę. Wiele osób chętnie wybiera także aqua aerobik. Jest on popularny w szczególności wśród seniorów.
  • Spacery – chód to dla każdego człowieka naturalny ruch. Jest łagodny dla stawów i pomaga w utrzymaniu ich ruchomości. Jest też w stanie poprawić ogólną kondycję fizyczną.
  • Jazda na rowerze – jazda na rowerze to ćwiczenie, które wzmacnia nogi i pośladki. Jednocześnie minimalizuje obciążenie stawów kolanowych i biodrowych. Ten typ ruchu jest bardzo bezpieczny.

Jeśli chcesz dbać o swoje stawy, koniecznie pamiętaj o ogólnym prowadzeniu zdrowego stylu życia. Tylko w ten sposób w pełni zatroszczysz się o prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu.