Mimo że o negatywnym działaniu używek powszechnie się mówi, wciąż wiele osób nie może z nich zrezygnować. Uzależniający charakter używek sprawia, że nie potrafimy tak łatwo ich odłożyć. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak źle wpływają one na jakość różnych sfer naszego życia, w tym snu.
Jak działają na nas używki?
Niebezpieczny aspekt używek polega na tym, że posiadają one działanie uzależniające. Oznacza to, że zażywanie ich wiąże się z ryzykiem popadnięcia w uzależnienie, przez które nie będziemy umieli ich odstawić. Co więcej, alkohol i substancje psychoaktywne oddziałują na naszą świadomość, często zaburzając widzenie czy postrzeganie. Mogą wywołać dziwne i nienaturalne zachowania, do których normalnie byśmy się nie posunęli. Sieją spustoszenie w naszym organizmie, niekorzystnie wpływając na układ nerwowy oraz zwiększając ryzyko różnych chorób.
Używki a sen
Należy przyjrzeć się również temu, co używki robią z jakością naszego snu. W świadomości wielu osób istnieje przekonanie, iż alkohol jest dobry na sen, ponieważ uspokaja nas i pomaga zapomnieć o męczących sprawach. Często również potęguje senność, przez co może być błędnie postrzegany jako środek na bezsenność. Nie jest to jednak prawda – wypijanie piwa czy wina przed snem wcale nie okaże się pomocne. Mimo że w pierwszych chwilach może wydawać się, jakby alkohol działał korzystnie, to długofalowo jego skutki są bardzo negatywne.
Wynika to z tego, że alkohol zaburza cykl naszego snu. Wypicie trunku przed zaśnięciem spowoduje, że nasz wypoczynek nie będzie jakościowy. Alkohol sprawi, że nasz sen stanie się płytki, a do tego skróci fazę głębokiego snu, czyli fazę REM. Z tego powodu po obudzeniu się wcale nie będziemy się czuli wypoczęci. Co więcej, w środku nocy znacznie częściej będziemy się budzić, co również będzie miało znaczenie w tym, jakie samopoczucie będziemy mieli następnego dnia.
Trzeba szczególnie uważać, ponieważ długotrwałe spożywanie alkoholu przed snem może doprowadzić do takich skutków jak:
- chroniczne zmęczenie,
- spadek odporności,
- osłabienie organizmu,
- drażliwość, nerwowość,
- spadek koncentracji,
- złe samopoczucie,
- zaburzenia psychiczne,
- wzrost ciśnienia,
- bezsenność.
Inne czynniki, które obniżają jakość snu
Jak widzimy, spożywanie alkoholu znacząco wpływa na obniżenie jakości naszego snu. Powoduje, że śpimy krócej, a do tego mniej komfortowo. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie tylko używki mogą spowodować, że nasz sen nie będzie jakościowy. Istnieje wiele innych czynników, które sprawią, że nie wypoczniemy.
Jedną z głównych przyczyn może być spanie na niedopasowanym podłożu. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac spowoduje, że doświadczymy bólu kręgosłupa, a do tego będziemy się budzili, nie umiejąc znaleźć wygodnej pozycji. Co więcej, może to doprowadzić do problemów ze snem. Nierzadko zdarza się, że skuteczny odpoczynek uniemożliwiają czynniki zewnętrzne, jak na przykład hałas czy za jasne oświetlenie. Drobne elementy mogą mieć odgrywać dużą rolę w zapewnieniu nam komfortu.
U niektórych osób za kłopotami z zaśnięciem stoją choroby. Mogą być to zarówno dolegliwości takie jak astma, które wybudzają chorego nagłymi napadami kaszlu czy też zaburzenia psychiczne, wzbudzające uczucie niepokoju czy lęku. Często o nieprzespanej nocy zadecyduje stres, który odczuwamy. Brak umiejętności relaksu sprawia, że nie potrafimy zapomnieć o męczących nas sprawach. Mogą być to kwestie związane z pracą, domem czy relacjami – przejmowanie się nimi spowoduje, że możemy zapomnieć o komfortowym śnie.
Jak zadbać o dobry sen?
Chcąc zadbać o dobry sen, w pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o zdrowy styl życia. Składa się na to zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz czas na relaks. Bez tego nie możemy liczyć na komfortowy sen. Niestety, zapewnienie tych aspektów wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, dzięki którym nawet w przypadku dużego stresu czy problemów z odstawieniem używek będziemy potrafili się odprężyć. Świetną metodą będzie medytacja, która ponadto umożliwi nam pracę nad oddechem i poradzenie sobie z negatywnymi emocjami. Nie można pominąć również artykułów sypialnianych, które zagwarantują nam wygodę i sprawią, że nasz sen będzie niezwykle przyjemny. Mowa tu o materacu, który zapewni nam prawidłowe podparcie ciała, a do tego złagodzi dolegliwości związane z bólem kręgosłupa czy karku.
Niezwykle istotna będzie ponadto wieczorna rutyna. Należy postawić na takie czynności, które nas odprężają i wyciszą. Zadbajmy o to, aby wieczorny czas był przyjemny i spokojny. Możemy wybrać lekturę ulubionej książki czy przyjemną, gorącą kąpiel – te aktywności również pozwolą nam skrócić czas zasypiania, a nie będą miały negatywnych skutków, w przeciwieństwie do picia alkoholu przed snem.
Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka, którą musimy spełnić, jeśli chcemy dobrze funkcjonować. Nie warto ryzykować pogorszenia snu na rzecz używek, które tylko negatywnie wpłyną na nasze zdrowie. Spożywanie alkoholu przed zaśnięciem koniecznie powinno pójść w niepamięć!