Od dawna wiadomo, że palenie jest szkodliwe. Najgorsza kwestia związana z paleniem jest taka, że jego negatywny wpływ oddziałuje nie tylko na samego palącego, ale i na osoby wokół niego. Jakie są zagrożenia związane z byciem biernym palaczem? Dowiedz się więcej!
Na czym polega bierne palenie?
Biernym palaniem określamy pochłanianie dymu tytoniowego ze środowiska. Na jego skutek osoby, które nie palą papierosów, są narażone na wchłanianie dwóch rodzajów dymu tytoniowego – głównego oraz bocznego. Główny strumień to ten, który jest bezpośrednio wydychany przez palacza. Boczny to z kolei ten dym, który wydobywa się z końcówki papierosa, która jest rozżarzona. Oba z nich są bardzo niebezpieczne. Będąc w pobliżu głównego strumienia, przyjmujemy te same związki, które palacz świadomie wdycha. Nie wszyscy jednak wiedzą, że boczny strumień jest jeszcze bardziej szkodliwy. Może bowiem składać się z od 5 do 15 razy większej ilości tlenku węgla oraz 2 do 20 razy większej ilości nikotyny. W tym wypadku cząsteczki dymu są znacznie mniejsze, dlatego też łatwiej docierają do organizmu. Nawet jeśli sami nie palimy, ale żyjemy w pobliżu palacza, narażamy się na podobne nieprzyjemności.
Większe ryzyko zachorowania na nowotwór
Szczególnie negatywnym skutkiem związanym z biernym paleniem jest zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór. Wynika to z tego, że poprzez dym główny i boczny wdychamy zawarte w papierosach kancerogenne związki. Szanse na pojawienie się tej dolegliwości występują nawet wtedy, kiedy ofiara biernego palenia sama nigdy nie wypaliła żadnego papierosa. Najczęstsze przypadłości, do jakich dochodzi w tym przypadku, to rak płuc, rak gardła, krtani, żołądka, jelita grubego, piersi, pęcherza moczowego czy też mózgu.
Większe ryzyko chorób układu oddechowego
Układ oddechowy w ogromnym stopniu cierpi z powodu zjawiska takiego jak bierne palenie. Może doprowadzić do wystąpienia duszności i kaszlu, a z czasem przyczynić się do wytworzenia się poważnych dolegliwości. Szczególnie niepokojącą przypadłością będzie przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oraz przewlekłe zapalenie płuc, oskrzeli, krtani lub gardła. Bierne palenie może też spowodować, że częściej będziemy łapać różnego rodzaju infekcje czy wirusy, które przede wszystkim dotykają dolne i górne drogi oddechowe. Nasza odporność spada, co może skutkować anginą, zapaleniem zatok, infekcją ucha środkowego bądź też grypą. Możemy też doświadczyć łzawienia oczu i wysuszenia śluzówki.
Negatywny wpływ na układ krążenia
Bierne palenie wiąże się również z pogorszeniem pracy układu krążenia. Dzieje się tak na skutek szkodliwych związków zawartych w dymie tytoniowym, które mają niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne. Może to doprowadzić do znacznego zwiększenia ryzyka udaru, zawału i innych chorób układu krążenia, jak na przykład miażdżyca czy zespół metaboliczny.
Bierne palenie a dzieci
Skutki biernego palenia mogą w bardzo przykry sposób odbić się na zdrowiu dzieci. Jeśli od małego są one ofiarami tego zjawiska, ryzyko zachorowań na różnego rodzaju dolegliwości jest jeszcze wyższe. U niemowląt i noworodków przyczynia się ono do zwiększenia szansy na śmierć łóżeczkową. Jest to przypadłość, przez którą dzieci umierają w trakcie snu. Narażone dzieci muszą się ponadto zmagać z wyższym ryzykiem zachorowania na astmę, infekcje lub alergii wywoływanych przez takie alergeny, które są drażniące dla układu oddechowego. Mogą wystąpić u nich kłopoty z pamięcią i koncentracją, trudności z nauką, zachowaniem czy też prawidłowym rozwojem zdolności poznawczych. Zauważa się u nich ponadto szanse na wystąpienie zaburzeń mowy. Może się okazać, że będą miały problem z nabyciem zdolności motorycznych lub umiejętnością chodzenia. Nie można ukryć, że bierne palenie ma niezwykle negatywny wpływ na ich prawidłowy rozwój.
Bierne palenie w ciąży
Kobiety w ciąży szczególnie szkodliwie odczuwają konsekwencje biernego palenia. Ciąża to czas, w którym należy zwracać baczną uwagę na swoje samopoczucie i zdrowie. Bycie ofiarą biernego palenia w ciąży zwiększa ryzyko wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Nie dość, że wiąże z tymi samymi objawami, które występują u innych osób, to jeszcze naraża płód na duże niebezpieczeństwo. Może przyczynić się nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. Oddziałuje również na wystąpienie wad wrodzonych u płodu, takich jak wady mózgu, deformacja organów, kończyn oraz struktury twarzoczaszki. Przyszłe matki, które są narażone na dym papierosowy, mogą doświadczyć wad rozwoju łożyska i dolegliwości związanych z ciążą, jak na przykład cukrzyca ciążowa. Ich dzieci mogą ponadto mieć bardzo niską masę urodzeniową, co również stwarza znacznie zagrożenie. Bez względu na to, czy matka jest ofiarą biernego palenia, czy też pali papierosy w trakcie ciąży, dziecko i tak urodzi się jako bierny palacz.
Nie można ukryć, że to bardzo poważne skutki, których należy się wystrzegać. W okresie ciąży trzeba zachować szczególną ostrożność. Ważne, aby nie tylko unikać negatywnych czynników, ale też zadbać o odpowiedni odpoczynek. Kobiety ciężarne muszą dużo odpoczywać, zwłaszcza kiedy zmagają się z dodatkowymi dolegliwościami. Jak zagwarantować sobie jakościowy i spokojny wypoczynek? Wystarczy zainwestować w odpowiedni materac. Modele takie jak materace 180×200 świetnie sprawdzą się do łóżek podwójnych, jako że zapewnią niezbędną swobodę ruchów. Pamiętajmy o tym, aby stawiać na produkty od zaufanych producentów tak jak Fit.4.Sleep. Idealny model dla nas odnajdziemy, gdy odwiedzimy sklep stacjonarny Dąbrowa Górnicza.
Bycie biernym palaczem niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, które mogą być szczególnie uciążliwe, jako że nie wywołujemy je sami, tylko naraża nas ktoś inny. Bycie ofiarą biernego palenia ma negatywny wpływ na układ oddechowy, krwionośny, a do tego zwiększa szanse na zachorowanie na nowotwór.
Przeczytaj także: Ciąża w świecie snów – co mówi nam sen o ciąży?