Wybierając materac do swojej sypialni kierujemy się naszą wagą, wzrostem oraz twardością. Wydawać by się mogło, że to wszystkie czynniki, które zapewnią nam zakup odpowiedniego materaca, jednak jest coś jeszcze – rodzaj materaca. Niezwykle istotny dla naszego komfortu oraz efektywnego snu jest materiał, z jakiego wkład został wykonany. Ostatnio dość często wybierane są materace piankowe oraz materace lateksowe. Jakie są ich cechy?

Materac piankowy – czym jest?

Na rynku materace piankowe są stosunkowo popularne z uwagi na swój innowacyjny wkład. Składa się on z nowoczesnej pianki, która zapewnia liczne cechy materacowi. Zaliczyć do nich można niemalże idealne podparcie kręgosłupa, wrażenie otulenia, wysoki poziom wygody oraz sprężystość, elastyczność i trwałość. Materac do spania z odpowiednio dopasowaną twardością do naszej wagi nie odkształca się, dzięki czemu korzystać możemy z niego o wiele dłużej. Tego rodzaju materace idealnie sprawdzą się dla każdej osoby – młodszej oraz starszej. Wyjątkowa lekkość zapewnia łatwy transport, a także bezproblemowe obracanie produktu na drugą stronę. Materac piankowy może posiadać różnego rodzaju pianki, np. termoelastyczne lub wysokoelastyczne, które podkreślają jego cechy oraz nadają nowych właściwości.

Materac lateksowy – czym jest?

Materac piankowy czy lateksowy - który wybrać?Materac lateksowy również zaliczany jest do materacy piankowych, jednak ze względu na inne pochodzenie oraz właściwości wkładu nieco się od nich różni. Wiele cech obu tych materacy pokrywa się ze sobą, jednak wyraźnie wyróżnić można, że:

  • materac lateksowy składa się z naturalnego surowca – mleczka kauczukowego,
  • materac lateksowy jest wyjątkowo antyalergiczny, antybakteryjny i antygrzybiczny,
  • materac lateksowy ze względu na materiał, z którego powstał, zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu oraz zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci.

Materac lateksowy jest produktem ekologicznym i polecanym alergikom ze względu na powyższe właściwości. Mleczko kauczukowe gwarantuje higieniczny sen poprzez zapobieganie gromadzeniu się i rozwijaniu alergenów, co przekłada się znacząco na podwyższenie jakości oraz komfortu snu. Warto mieć na uwadze także wagę (materac lateksowy jest cięższy z uwagi na wkład) i cenę (naturalny surowiec jest droższy). To w końcu który materac będzie dla nas najlepszy?

Jaki materac wybrać – piankowy czy lateksowy?

Materac do łóżka jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, między innymi stanu zdrowia czy indywidualnych preferencji, dlatego warto najpierw sporządzić krótką listę oczekiwań wobec materaca. Ma być antyalergiczny? Otulający? Decyzję musimy podjąć sami, ponieważ tylko wtedy wybrany materac będzie strzałem w dziesiątkę.

Materace posiadają różne cechy, zalety oraz wady, które musimy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Najważniejsze jest jednak, aby spełniał on swoją funkcję stabilizacji kręgosłupa, był wygodny oraz dostosowany do stanu naszego zdrowia. Wtedy nasz sen na pewno będzie wyjątkowo komfortowy i bezpieczny!