Przed kupnem nowego materaca warto zagłębić się w temat i dowiedzieć się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach dla snu. Co wybrać: materac piankowy czy lateksowy? Podpowiadamy, kiedy sprawdzi się jedno, a kiedy drugie rozwiązanie.

Materac piankowy a lateksowy – jakie są podobieństwa i różnice?

Materace piankowe to bardzo szeroka grupa podłoży do spania, do której również zaliczany jest materac lateksowy. Lateksowe podłoża wykonane są z pianki kauczukowej, dlatego technicznie rzecz ujmując, są również rodzajem piankowej powierzchni. W szczegółach jednak lateks zdecydowanie różni się od poszczególnych rodzajów pian, wykorzystywanych do produkcji materaców. Dlatego jest przeważnie omawiany osobno, jako trzeci (obok piankowych i sprężynowych) rodzaj podłoża do spania.

Mówiąc o materacach piankowych należy konkretnie uściślić, jakie pianki mamy na myśli. Przykładowo, porównując materac lateksowy do zwykłego materaca z pianki poliuretanowej zdecydowanie znajdziemy więcej korzyści po stronie lateksu. Jednak już w przypadku pianki termoelastycznej czy wysokoelastycznej, niekoniecznie porównanie będzie wypadało jednoznacznie na korzyść lateksu – tutaj istotne okażą się indywidualne preferencje osoby dobierającej dla siebie podłoże do spania.

Zacznijmy zatem od wymienienia rodzajów pianek, które wykorzystywane są do produkcji materaców. To pozwoli nam zapoznać się z ich podstawowymi właściwościami.

Pianka poliuretanowa (inaczej zwana PUR), to zwykła pianka niskiej jakości, która nie powinna być wykorzystywana w podłożach do spania używanych na co dzień. Bardzo szybko się utlenia, przez co równie prędko się odkształca i traci swoje pierwotne właściwości. Charakteryzuje się niską gęstością i nie daje prawidłowego oparcia dla ciała. Jej jedyną zaletą jest niska cena. Jej podstawowym zastosowaniem jest wykończenie tapicerskie mebli – siedzisk, krzeseł, kanap.

Pianka wysokoelastyczna (oznaczenie HR) to pianka o wyższej gęstości i plastyczności, która zdecydowanie pewniej od PUR podtrzymuje sylwetkę. Jednak nie każda pianka wysokoelastyczna jest taka sama – należy patrzeć na liczbowe oznaczenia określające gęstość takiej piany. Im wartość ta jest wyższa, tym lepiej.

Materac piankowy a lateksowy – jakie są podobieństwa i różnice?Kolejnym rodzajem pianki jest termoelastyczna, często określana również „leniwą”. Nazwa ta wiąże się z charakterystyczną właściwością piany, jaką jest powolne poddawanie się naciskowi oraz równie powolne powracanie do pierwotnego kształtu po ustaniu nacisku. W praktyce oznacza to, że kładąc się na materacu wykonanym z pianki termoelastycznej mamy wrażenie stopniowego „zapadania” się w strukturę materaca, który doskonale przyjmuje kształt naszej sylwetki. Dodatkową właściwością pianki termoelastycznej, jak sama nazwa wskazuje, jest również poddawanie się temperaturze ludzkiego ciała. Dzięki temu pianka ta daje wrażenie „cieplejszego” podłoża i daje komfort cieplny osobom, które lubią wyższą temperaturę materaca. Pianka termoelastyczna polecana jest osobom ze schorzeniami kręgosłupa, seniorom i wszystkim tym, którzy potrzebują stabilnego, a jednocześnie plastycznego podparcia ciała w czasie nocnego wypoczynku.

Pianka lateksowa to ostatni rodzaj pian, wykorzystywanych do produkcji materaców. Wykonana jest ze spienionego mleczka kauczukowego lub jego syntetycznego odpowiednika. Materace lateksowe są zdecydowanie cięższe od materaców pianowych o podobnych rozmiarach (oczywiście mówimy tutaj o pianach wysokiej jakości, nie tapicerskiej piance PUR). Lateks ma właściwości hypoalergiczne, dlatego polecany jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu alergii. Podobnie jak piany wysoko i termoelastyczne wysokiej jakości, lateks jest również podłożem antygrzybiczym i doskonale wentylowanym. W praktycznym użyciu materac lateksowy wydaje się jednak odrobinę twardszy, niż ten z innej piany – związane jest to ze specyficzną budową pianki lateksowej, która ma bardzo dużą gęstość i porowatą strukturę.

Kto powinien wybrać materac piankowy?

Zastanawiając się, czy lepszy będzie dla nas materac piankowy czy lateksowy, powinniśmy kierować się indywidualnymi preferencjami. Specjaliści mają jednak dla nas pewne ogólne wskazówki pozwalające na podjęcie dobrej decyzji.

Materac piankowy wysokiej jakości to dobra inwestycja i uniwersalny wybór. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wykorzystujących kombinację poszczególnych pian, na przykład wysokoelastycznej HR i termoelastycznej. Materace takie są często dwustronne, a każda z ich stron charakteryzuje się innym poziomem twardości (np. H2 i H3). Materace piankowe sprawdzają się w przypadku dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Bardzo istotne jest jednak zwrócenie uwagi na takie szczegóły, jak pokrowiec materaca (który dodatkowo może wpływać na właściwości podłoża do spania), wymiary, strefy twardości i dobór właściwej poduszki. Wysokiej jakości materace modelowane są w sposób, który umożliwia uzyskanie innego stopnia podparcia dla poszczególnych odcinków ciała: głowy, ramion, bioder, nóg.

Jeśli interesuje nas materac składany wykorzystywany „od święta” w trakcie odwiedzin gości, pianka będzie idealnym wyborem. Jest relatywnie niedroga, łatwa w przechowywaniu i lekka.

Podwójny materac piankowy 160×200 będzie stosunkowo lekki – dlatego jeśli nie chcemy zanadto obciążać stelażu łóżka lub z innych przyczyn zależy nam na niskiej wadze podłoża do spania, pianka jest lepszym wyborem niż lateks.

Kto powinien wybrać materac lateksowy?

Materac lateksowy jest pierwszym wyborem polecanym dla osób borykających się z alergią lub wyjątkowo wrażliwych – jak na przykład dzieci. Jeśli zastanawiamy się, jaki materac dla niemowlaka będzie odpowiedni, lateksowe podłoże jest doskonałym wyborem. Warto jednak pamiętać, że materac 120×60, który standardowo pasuje do większości łóżeczek, posłuży nam stosunkowo krótko – zatem jeśli mamy ograniczony budżet, lepiej jest poszukać polecanego dla niemowląt podłoża piankowego, takiego jak Hilding Kołysanka czy Hilding Smyk.

Podłoże lateksowe jest idealne dla osób, które dobrze czują się na dających mocne podparcie materacach i nie przepadają za pianami leniwymi.

Jak wybrać i kupić dobry materac?

To, jaki materac wybrać: piankowy czy lateksowy, jest równie istotne jak dokładne przemyślenie tematu jakości materaca. Kupowanie tanich podłoży do spania może wydawać się ekonomicznym rozwiązaniem, jednak na krótką metę. Materace wykonane z niskiej jakości materiałów odkształcają się bardzo szybko i wymagają wymiany. Nie mówiąc już o wpływie na zdrowie takiego materaca: źle dobrane podłoża do spania pogłębiają lub nawet powodują wady postawy, które sprzyjają dolegliwościom bólowym i nierzadko wymagają kosztownej fizjoterapii.

Zatem wybierając materac sprawdźmy, z jakich dokładnie materiałów został on wykonany. Jak wspomnieliśmy, pianka poliuretanowa PUR nie powinna być dodawana do podłoży do spania wykorzystywanych codziennie – jeśli interesuje nas materac piankowy, wybierzmy taki, który w całości wykonany jest z pianki HR i/lub termoelastycznej. Jeśli chcemy kupić materac lateksowy sprawdźmy, czy wybrany przez nas model wykonany jest w całości z tego materiału, czy lateks stanowi jedynie jeden z blatów łączonych z innymi pianami. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane i przynosi wiele korzyści: obniża koszty produkcji (zatem i końcową cenę materaca). Jednak dzieje się tak jedynie wtedy, gdy lateksowi towarzyszą blaty wysokiej jakości pian – jak to ma zawsze miejsce u renomowanych producentów, takich jak Hilding.

W czasie wyboru materaca bardzo istotne jest również odpowiednie dobranie jego twardości: dla większości osób odpowiednią twardością jest H2 lub H3. Jednak indywidualne preferencje w tym względzie mogą wiele zmienić. Niektóre osoby będą się czuły najlepiej na wyjątkowo twardym podłożu H4, które dają niemal jedynie materace sprężynowe i wybrane modele pianowe (np. Hilding Foxtrot). Ogólne założenia mówią, że twardość H4 jest odpowiednia dla osób o dużej wadze, a H2 – dla szczupłych i lekkich.

Materac dla dziecka nie powinien być zbyt miękki – wybierając modele sprawdzonych producentów mamy pewność, że sięgamy po produkt opracowany wespół z fizjoterapeutami i ortopedami, którzy doskonale znają się na potrzebach rozwijającego się ciała. Ten ostatni fakt ma również znaczenie w przypadku dorosłych: renomowane marki szczycą się certyfikatami, które potwierdzają medyczną jakość ich produktów.

Ile kosztuje materac piankowy a ile lateksowy?

Materace piankowe są z założenia odrobinę tańsze, niż lateksowe. Jednak wszystko zależy od wielkości materaca, jego pokrowca, grubości, konkretnego modelu. Dobrej jakości pojedynczy materac piankowy to wydatek rzędu 600 złotych wzwyż; za materac lateksowy o podobnych rozmiarach zapłacimy o 200-300 złotych więcej. Warto śledzić promocje w sklepach online, które często oferują produkty w konkurencyjnych cenach.

Polecane materace Hilding

Jednym z najczęściej kupowanych materaców Hilding jest Hilding Breakdance, który kierowany jest do dzieci i młodzieży. Wykonany z dwóch rodzajów pian Flexifoam, doskonale wspiera sylwetkę, a jego pokrowiec z możliwością prania w 60 stopniach zapewnia najwyższy standard higieny.

Dorośli najczęściej wybierają Hilding Boogie – rewelacyjny produkt złożony z piany wysokoelastycznej o profilowanej w 7 stref twardości oraz blatu lateksowego. Jest to podłoże sprawdzające się zarówno w przypadku osób ceniących bardziej miękkie, jak i twarde podłoża.

Kolejnym polecanym produktem Hilding jest Hilding Salsa, który został zaprojektowany z myślą o odciążeniu układu szkieletowego i mięśniowego. Produkt ten posiada status wyrobu medycznego i kierowany jest również do osób cierpiących na poważne schorzenia kręgosłupa. W Salsie znajdują się blaty piankowe: termoelastyczny VISCO i Flexifoam. Podłoże zapobiega powstawaniu odleżyn i wspomaga naturalne krążenie.