Wiele mówi się o prawidłowej pielęgnacji twarzy kobiet. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie najczęściej panie chcą zadbać o swój estetyczny i zdrowy wizerunek. Jednakże niezależnie od płci o właściwą higienę powinien się troszczyć każdy z nas. Nie dotyczy to jedynie codziennego mycia ciała pod prysznicem. Rutynowa pielęgnacja twarzy również powinna być obowiązkiem, a nie jedynie kaprysem. Pozwala ona cieszyć się zdrową i promienną skórą oraz zapobiega jej starzeniu. Jak zatem wygląda prawidłowa pielęgnacja twarzy u mężczyzn? Jak dbać o męską skórę?

Skóra damska a męska

Dlaczego w zasadzie wyodrębnia się pielęgnację skóry dla kobiet i dla mężczyzn? Ponieważ cera panów różni się w kilku aspektach od skóry kobiet. Przede wszystkim warstwa rogowa naskórka mężczyzn jest grubsza, nawet o 25%. W skórze znajduje się także więcej gruczołów łojowych, dzięki czemu jej nawilżenie i natłuszczenie jest wyższe niż u pań. Poza tym mężczyźni mają więcej melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry, dlatego też posiadają ciemniejszy kolor skóry od kobiet. Z racji grubszej skóry właściwej skóra mężczyzn jest również przez dłuższy czas bardziej jędrna i sprężysta. Znajdujące się w niej włókna kolagenowe mają bowiem większą średnicę i są ułożone w gęstszą sieć. Dlatego też u panów o wiele później pojawiają się zmarszczki. Są one jednak głębsze i tym samym bardziej widoczne. Aczkolwiek ze względu na zwiększoną ilość gruczołów łojowych skóra mężczyzn posiada większą skłonność do przetłuszczania i występowania trądziku. Jego przebieg jest także bardziej zaostrzony niż w przypadku pań. Kluczową rolę odgrywa tutaj jednak większe owłosienie, które wiąże się między innymi z wyższym poziomem androgenów.

Wszystkie powyższe różnice decydują o tym, iż pielęgnacja twarzy mężczyzn powinna przebiegać w odmienny sposób niż w przypadku kobiet. Poza tym obejmuje ona również właściwe zadbanie o zarost. Istotne są tutaj nie tylko poszczególne etapy pielęgnacji, ale także stosowane kosmetyki.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy u mężczyznOczyszczanie skóry u mężczyzn

Choć, ogółem mówiąc, pielęgnacja twarzy mężczyzn różni się od pielęgnacji kobiet, ich podstawy praktycznie od siebie nie odbiegają. Podobnie jak w przypadku pań mężczyźni powinni zadbać o kilka filarów w dbaniu o skórę. Pierwszym z nich jest oczywiście oczyszczanie, które pomoże przygotować skórę na przyjęcie substancji aktywnych z kolejnych kosmetyków. Niestety wielu panów nie wie, w jaki sposób myć swoją twarz. Niektórzy całkowicie pomijają ten krok, inni używają do tego samej wody, a jeszcze inni korzystają ze zwykłego mydła czy kosmetyku typu 3w1. Nie jest to dobry wybór, gdyż mydło zaburza naturalną barierę ochronną skóry, wysusza, a ponadto ją podrażnia. Sama woda również w tym przypadku nie będzie wystarczająca. Do oczyszczania twarzy warto zastosować delikatny, przeznaczony do tego środek myjący, który usunie nadmiar łoju oraz zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak o tym, aby kosmetyk był dobrany w oparciu o indywidualne potrzeby skóry.

Peeling dla mężczyzn

Peeling również jest nieodłącznym elementem prawidłowej pielęgnacji u mężczyzn. Nie należy jednak wykonywać go codziennie, gdyż może znacząco podrażnić skórę. Stosowanie peelingu raz na jakiś czas pozwoli pozbyć się martwego naskórka, odblokować ujścia gruczołów łojowych i wchłonąć substancjom aktywnym z dalszej pielęgnacji. Pomaga również dogłębniej doczyścić skórę z nagromadzonych w niej zanieczyszczeń.

Tonizacja skóry męskiej

Tonik to najczęściej pomijany krok w pielęgnacji, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do dziś w zasadzie kwestia tonizacji pozostaje nierozstrzygnięta. Jedni uważają, że nie każda skóra wymaga używania toniku. Inni zaś twierdzą, że tego typu kosmetyk jest równie ważny co krem nawilżający czy żel do mycia i nie należy z niego rezygnować. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż stosowanie toniku niesie ze sobą wiele korzyści. Przywraca on skórze równowagę, czyli jej naturalne pH, które zabezpiecza przed rozwojem bakterii i nadmiernym przesuszeniem.

Krem nawilżający

Każda skóra wymaga codziennego nawilżenia, także męska, która posiada większą ilość gruczołów łojowych. Bez odpowiedniego kremu nawilżającego właściwa pielęgnacja w zasadzie nie istnieje. To podstawa zdrowej skóry! Prawidłowo dobrany krem poprawi kondycję cery i opóźni proces jej starzenia. Kosmetyk powinniśmy natomiast dobrać w zależności od tego, z jakim typem skóry mamy do czynienia i czego może jej brakować. Przy skórze suchej warto skorzystać z mocno nawilżających formuł, które ponadto zadbają o odpowiednią regenerację. Poza tym świetnym rozwiązaniem są kremy posiadające już w swoim składzie substancje aktywne, takie jak kwas hialuronowy czy ceramidy.

Krem z filtrem

Mówi się, że żadna pielęgnacja nie ma najmniejszego sensu, jeśli nie korzystamy z kremu z filtrem. To całkowita prawda! Krem z filtrem przeciwsłonecznym to zdecydowany niezbędnik każdej kobiety i każdego mężczyzny. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się młodą skórą, nie powinniśmy rezygnować z ochrony przed promieniowaniem UV.

Zdrowy sen

Prawidłowa pielęgnacja skóry męskiej jest niezwykle istotna, jednakże nic nie zastąpi nam treściwego snu, który zapewnia najlepszą regenerację dla skóry. Dlatego też warto wyposażyć się w wygodny materac odpowiedzialny za komfortowy i zdrowy wypoczynek. Na tej stronie: https://abcsnu.pl/ z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/40-materace-160×200 znajdują się natomiast materace w rozmiarze 160×200. Zdecyduj się również na model wykonany z konkretnego surowca, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Podzial-ze-wzgledu-na-konstrukcje-i-surowce.

Choć odpowiednie oczyszczanie i zastosowanie kremu nawilżającego stanowią fundament właściwej pielęgnacji męskiej, warto skorzystać również z toniku, kremu z filtrem czy innych kosmetyków, które z pewnością odżywią skórę i nadadzą jej zdrowy wygląd. Pielęgnacja twarzy powinna być podstawą higieny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.