Kochasz imprezować, a w najbliższym czasie planujesz organizację przyjęcia? To świetnie! Imprezy to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi w radosnej atmosferze. Niestety mniej optymistyczne stają się same przygotowania do przyjęcia. Często nie wiemy, w co włożyć ręce i jak w ogóle rozpocząć organizację imprezy. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym poznasz kilka wskazówek oraz sztuczek ułatwiających organizację przyjęcia.

Pomysł na imprezę

Chcąc zorganizować imprezę, najważniejszy oczywiście jest dobry plan, jednakże równie istotny jest także pomysł lub okazja do świętowania. Od tego wszystko się zaczyna. Jeśli zaprosisz znajomych na zwykłą domówkę bez większych atrakcji, mogą oni nie być zbyt zainteresowani. Skoro nie ma więc konkretnej okazji do świętowania, zastanów się dokładniej nad formą przyjęcia. Kuszący z pewnością będzie grill czy impreza tematyczna, na którą wszyscy ubiorą się w konkretny sposób. Ważne jest także to, jak duże przyjęcie planujesz — kameralne spotkanie z kilkoma najbliższymi osobami czy bardziej huczne przyjęcie na większą ilość gości.

Miejsce

Wskazówki i sztuczki ułatwiające organizację imprezyJeśli uda Ci się określić charakter przyjęcia oraz szacowaną liczbę osób, które wezmą w nim udział, o wiele łatwiej będzie wybrać odpowiednią lokalizację. Zastanów się, czy w danym miejscu jesteś w stanie zrealizować swój pomysł oraz pomieścić wszystkich gości. Jeżeli przygotowujesz grilla, to oczywiste, że miejscem imprezy będzie ogród lub działka. W przypadku organizacji urodzin czy celebrowania innej okazji musisz najpierw pomyśleć nad formą przyjęcia. Urodziny można w zasadzie wyprawić zarówno we własnym domu, jak i w lokalu. Wszystko to zależy oczywiście od liczby gości i własnego budżetu.

Termin

Niestety organizacja imprezy często kończy się na etapie wyboru terminu. Okazuje się bowiem, że nie istnieje żadna dogodna data na przeprowadzenie imprezy. Zresztą nie powinno nas dziwić to, iż po rozesłaniu zaproszeń do gości, tak wielu informuje nas o swojej nie dyspozycyjności. Każdy ma niestety swoje plany, których w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie pogodzić. Nie opłaca się więc samemu podejmować decyzji o dniu przyjęcia, ponieważ możemy bardzo szybko się rozczarować, a na naszej imprezie koniec końców nie zjawi się nikt. Warto zatem wcześniej zapytać swoich gości, jaki termin by im najbardziej odpowiadał i wybrać ostatecznie taki, który pasuje większości osób, w tym oczywiście Tobie. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście dni wolne od pracy, takie jak sobota czy niedziela. Często świetną opcją jest także piątek — wiele osób zaczyna weekend już po południu, dzięki czemu swoją imprezę możesz zaplanować na wczesną godzinę wieczorną.

Budżet

Jeszcze przed podjęciem decyzji o organizacji imprezy, zastanów się, czy posiadasz na nią odpowiednie środki. Może bowiem okazać się, że Twój budżet jest mocno ograniczony, a o własnym przyjęciu możesz tylko pomarzyć. Zapraszając gości, musisz przecież zaserwować, chociażby jakieś smakołyki oraz napoje. Postaraj się zatem oszacować koszt organizacji imprezy — pomyśl, jaka ilość jedzenia będzie optymalna i ile ogółem wydasz na składniki do potraw i deserów. Jeśli zaplanowałeś przyjęcie z alkoholem, również musisz zadbać o to, aby nie było go za mało. Zastanów się, czy faktycznie stać Cię na to wszystko. Jeśli jednak nie jest to zobowiązująca impreza, taka jak urodziny czy inna okazja, którą powinieneś de facto zorganizować samodzielnie, możesz spytać swoich gości, czy byliby w stanie zabrać ze sobą jakieś przekąski. Coraz częściej organizuje się bowiem przyjęcia, w których jedna osoba udostępnia miejsce, np. mieszkanie lub działkę, a pozostałe zajmują się przygotowaniem jedzenia oraz napojami. Trzeba jednak już na początku ustalić, jak wygląda sytuacja.

Nocleg

Jeśli planujemy imprezę trwającą aż do samego rana, powinniśmy zastanowić się nad ewentualnym zorganizowaniem noclegu dla naszych gości. Może zdarzyć się, że któraś z zaproszonych osób nie będzie miała, jak wrócić w środku nocy do swojego domu. Wtenczas obecność takiego gościa na imprezie jest uzależniona od tego, czy zapewnisz mu nocleg. Jeśli organizujesz przyjęcie we własnym domu, możesz udostępnić do użytku swoich gości np. salon lub, jeśli posiadasz, pokój gościnny z łóżkiem. Nie zapomnij jednak o wyposażeniu takiego łóżka w wysokiej jakości materac. Pod tym linkiem z pewnością znajdziesz wygodne podłoże do snu: https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. W tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/71_przeglad-najlepszych-marek-materacy zapoznasz się natomiast z najlepszymi markami materacy.

Gotowanie i sprzątanie

Gotowanie i sprzątanie to zdecydowanie najmniej przyjemne części organizacji imprezy. Jak więc je sobie ułatwić? Przede wszystkim nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę — zabierając się za gotowane kilka godzin przed imprezą, z pewnością nie wyrobisz się przed pojawieniem się pierwszych gości. Zadania warto sobie więc rozplanować na dwa lub trzy dni przed przyjęciem. Zastanów się, która potrawa zajmie Ci najwięcej czasu, a jakie dania możesz przygotować nieco szybciej i pozostawić w lodówce bez obawy o zepsucie czy utracie na smaku. Przed imprezą warto także uporządkować przestrzeń, aby nie zawstydzić swoich gości. Możesz także poprosić ich, aby w trakcie przyjęcia dbali o czystość, a naczynia i inne śmieci pozostawiali w wyznaczonym przez Ciebie miejscu. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie sprzątanie po zakończonej imprezie. Nie zapomnij także przygotować dodatkowych, ręczników papierowych czy worków na śmieci.

Z pomocą powyższych wskazówek, z pewnością uda Ci się zorganizować wspaniałe przyjęcie! Pamiętaj jednak o tym, by samemu równie dobrze się bawić i tym samym nie zaniedbywać swoich gości. Najważniejsza jest przecież atmosfera panująca na imprezie, a nie to, czy Twoje ciasto się nieco przypiekło.