Wielu z nas dzieliło sypialnię ze swoim rodzeństwem. Niektórzy wspominają to jako świetny czas, inni zaś nie wróciliby do tego stanu. Co jednak gdy musimy urządzić sypialnię dla naszych własnych dzieci? Wtedy warto dowiedzieć się, jak najlepiej urządzić sypialnię dla rodzeństwa. Dowiedz się, jak to pogodzić! 

Sypialnia dla rodzeństwa – czy to dobry pomysł?

W kwestii dzielenia sypialni z rodzeństwem głosy mogą się różnić. Dużo zależy od tego, jakie relacje mamy z naszym bratem i siostrą – jeśli jesteśmy blisko, wspólna przestrzeń będzie okazją do tego, aby pogłębić naszą więź i stworzyć wspaniałe wspomnienia. Sypialnia stanie się wtedy miejscem, w którym każde z rodzeństwa będzie mogło czuć się w pełni sobą. Jeśli nasz kontakt nie jest taki, jakbyśmy chcieli, aby był, wspólna sypialnia będzie szansą na zmianę tej sytuacji. Będziemy bowiem spędzać ze sobą zdecydowanie więcej czasu, co da nam szansę na częstsze przeprowadzenie rozmowy.

W przypadku małych dzieci, które dopiero uczą się tego, jak wyglądają relacje, wspólna sypialnia będzie stanowiła źródło nauki. Będą musiały przystosować się do tego, że w pokoju jest ktoś inny, kogo potrzeby również musimy uszanować. W ten sposób mogą poznać, czym tak naprawdę jest zrozumienie i empatia. Czynności takie jak sprzątanie pomieszczenia czy przeorganizowanie szafek będą okazją do tego, aby nabyć cenną umiejętność współpracy – rodzeństwo będzie musiało dogadać się między sobą, żeby sprawiedliwie wykonać zadanie. Co więcej, wspólny pokój umożliwi znacznie łatwiejsze zabicie nudy – we dwójkę na pewno wpadniemy na pomysł, którym będziemy mogli się zająć. Wspólna zabawa czy gry staną się wspomnieniem, które pozostaną z nami na bardzo długo.

Decydując się na urządzenie wspólnej sypialni dla rodzeństwa, weźmy pod uwagę wiek, w którym są nasze dzieci. W przypadku dwójki maluchów dzielona przestrzeń będzie dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ dzieci będą mogły razem korzystać z różnych zabawek czy udogodnień. Pokój też stanie się strefą, dzięki której nauczą się wiele cennych rzeczy. Jeśli jednak mamy do czynienia z dwójką nastolatków, tutaj musimy przygotowani na to, że wspólny pokój może wiązać się z kłótniami i dyskusjami. Osoby w wieku dojrzewania mogą być drażliwe, dlatego bardzo łatwo o wymianę zdań. W tym wypadku nie wystarczy odpowiednio zaaranżować przestrzeń – niezbędne będzie też postawienie granic i pokazanie, jak młodzi mają się do siebie zwracać. Co wtedy, gdy różnica wieku między rodzeństwem jest bardzo duża? Tutaj może być trudno o kompromis, ponieważ każde z dzieci ma inne potrzeby. Maluch będzie chciał się bawić i dokazywać, co może znacząco utrudnić naukę czy rozwój zainteresowań dla starszego dziecka. Nastolatek może też mieć opory przed tym, aby zaprosić do pokoju swoich rówieśników.

Jak pogodzić gusta dwójki osób?

Sypialnia dla rodzeństwa - jak to pogodzićNie ma wątpliwości, że każde z dzieci jest inne – różnią się ich pasje, ulubione kolory czy gadżety. Jeśli ten rozłam jest bardzo duży, zorganizowanie wspólnej przestrzeni może stanowić prawdziwe wyzwanie. W tym wypadku należy postawić na kompromis – nie możemy pozwolić, aby upodobania tylko jednego dziecka zostały wzięte pod uwagę. Zachowajmy równowagę, dzięki której obydwa maluchy będą miały radość ze swojego pokoju. Możemy wykonać dwukolorowe ściany, uwzględniając tym ich ulubione odcienie. W ten sposób możliwe stanie się wydzielenie pomieszczenia, dzięki któremu każde z dzieci będzie wiedziało, gdzie jest ich własne miejsce. Będą mogły same udekorować bliższą im ścianę, na przykład poprzez powieszenie plakatów czy dekoracji. To sprawi, że przestrzeń każdego z nich będzie wyjątkowa i spersonalizowana.

Innym rozwiązaniem jest postawienie na neutralne, stonowane barwy – w ten sposób żadne z dzieci nie będzie poszkodowane, a ich pokój będzie prezentował się bardzo estetycznie. Mimo że na pierwszy rzut oka może nam to nie pasować do pokoju dziecięcego, powinniśmy zdać sobie sprawę, że obecnie minimalizm – czyli zrezygnowanie z przepychu, niepotrzebnych przedmiotów i krzykliwych kolorów – jest bardzo modne. Dotyczy to również pomieszczeń dla dzieci. Minimalistyczne, neutralne wnętrza kojarzą się z nowoczesnością, co może przypaść najmłodszym do gustu.

Strefy w pokoju

Niezależnie od tego, dla ilu dzieci urządzamy pokój, koniecznie musimy pamiętać o tym, aby uwzględnić w ich pokoju różne strefy. Jest to niezbędne, ponieważ w przypadku dzieci szkolnych sypialnia pełni funkcję nie tylko miejsca do spania – oprócz tego jest też sferą do nauki, zabawy i odpoczynku. Należy wziąć to pod uwagę, aranżując pomieszczenie dla maluchów. W sypialni dla rodzeństwa zrobienie tego również jest możliwe. W strefie nauki możemy postawić dwa osobne biurka, z których dzieci będą mogły swobodnie korzystać. Powinny się też tam znaleźć różne pomoce, książki czy przybory, które są im potrzebne do szkoły. W następnej strefie, czyli strefie zabawy, sięgnijmy po takie elementy, które umilą czas spędzany w sypialni. Sfera zabawy nie musi być jasno określona – możemy uznać za nią środek pokoju, na którym dzieci będą się wspólnie bawić. Wspaniale sprawdzi się tam gruby, miękki dywan. Poza tym zainwestujmy w różnego rodzaju pojemniki, które pomieszczą wszystkie zabawki. Możemy zadbać też o twórcze przedmioty, takie jak szkicowniki i kredki, które pozwolą dzieciom odkryć swoją kreatywną stronę. Ostatnia i najważniejsza strefa to strefa wypoczynku.

Łóżko piętrowe czy pojedyncze?

Przymierzając się do zaaranżowania strefy wypoczynku, możemy napotkać pewien dylemat. Mowa tu o wyborze łóżka. Dla rodzeństwa częstym wyborem jest łóżko piętrowe. To rozwiązanie okaże się przydatne zwłaszcza w małych pokojach. Pomoże nam bowiem zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na dwa osobne łóżka, również możemy to zrobić – ważne, aby współgrały z resztą pomieszczenia. W obu przypadkach należy ponadto upewnić się, że wybrany przez nas materac dla dzieci jest odpowiedni. Ofertę materacy znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/12-materace. Zwróćmy uwagę na to, że maluchy szybko rosną, więc w niedługim czasie może być konieczne zakupienie nowego modelu.

Wspólna sypialnia może być wspaniałą szansą dla rodzeństwa, aby nauczyło się współpracy i zrozumienia dla innych. Mimo że na skutek tej sytuacji mogą wybuchać różne konflikty, ostatecznie dzielenie sypialni z rodzeństwem przyniesie więcej korzyści niż szkody. Pamiętajmy tylko o tym, aby urządzić wspólne pomieszczenie w odpowiedni sposób. Dzięki temu każdy z rodzeństwa będzie mógł się cieszyć wspaniałą przestrzenią.

Przeczytaj także: Zdrowy sen a materac 200×200 – ranking 9 produktów