Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób podnieść jakość swojego snu. Szukając porady w internecie, można natknąć się na wiele kwestii, poruszanych zarówno przez ekspertów, jak i zwykłe osoby. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z pięciu podstawowych kwestii, które tak naprawdę mają największy wpływ na nasz sen? Oto one!

Po pierwsze – aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wpływa on pozytywnie również na sen? Jak się okazuje, aktywność fizyczna rozluźnia mięśnie oraz w pewien sposób uczy prawidłowej techniki oddychania, co ułatwia nam zasypianie. Oprócz tego przyczynia się do zmęczenia organizmu, co skutkuje identycznym efektem. Pamiętajmy jednak, aby unikać cardio czy treningów HIIT w godzinach wieczornych.

Po drugie – kolacja

Jedzenie późnym wieczorem lub nawet nocą w niekorzystny sposób wpływa na jakość snu. Z uwagi na to, zaleca się spożywanie ostatniego posiłku na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Wszystko z uwagi na fakt, iż obciąża on żołądek, przez co nie możemy zasnąć, a także negatywnie wpływają na niektóre fazy snu. Najlepiej postawić na lekkostrawny posiłek, który zawiera dużo zróżnicowanych składników odżywczych.

Po trzecie – aranżacja sypialni

W jaki sposób można dbać o zdrowy sen? Oto 5 wskazówek!Kolejnym czynnikiem, który pomoże nam zadbać o zdrowy sen, jest odpowiednia aranżacja sypialni. Za tym pojęciem kryje się zarówno sposób urządzenia, uwzględniający meble czy kolor ścian, jak i elementy dekoracyjne. Do nich zaliczyć można:

  • świece zapachowe – jeśli zawierają olejki eteryczne, które mają działanie relaksujące, to w znaczący sposób mogą ułatwić zasypianie,
  • zasłony – izolują pomieszczenie od światła (słonecznego lub pochodzącego z lamp ulicznych), przez co cykl wydzielania melatoniny nie jest zaburzony,
  • koce – nie tylko podkreślają styl, ale także mogą zwiększyć komfort termiczny w łóżku.

Po czwarte – wygodny materac

Łóżko bez materaca nie jest w stanie zagwarantować zdrowego snu. Wszystko z uwagi na fakt, że to właśnie on odpowiada za wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika, przez co następuje właściwa regeneacja – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli chcemy, aby materac we właściwy sposób odgrywał swoją rolę, to warto uwzględnić:

  • wiek użytkownika,
  • stan zdrowia,
  • stopień twardości,
  • rozmiar,
  • rodzaj wypełnienia.

Po piąte – akcesoria sypialniane

Łóżko to nie tylko rama i materac, w końcu wyróżnić można wiele czynników, które są tutaj niezastąpione. Do najczęściej wybieranych akcesoriów sypialnianych zalicza się:

Wielu z nas zapomina o tym, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowy i spokojny sen. To właśnie on umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia – zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, jak o niego zadbać!