Odpowiednia ilość snu jest niezbędna w każdym wieku. Jako dorośli sami mamy wpływ na to, jak wygląda nasza wieczorna rutyna. Co jednak z dziećmi – jak zadbać o sen naszego dziecka? Jeśli nasza pociecha ma kłopoty z zaśnięciem, koniecznie wprowadźmy techniki, które zaradzą temu problemowi. Jak zatem poprawić komfort snu dziecka?

Od kiedy dziecko powinno spać same? 

Nie można zaprzeczyć, że każde dziecko się różni – jedne bez problemu przyzwyczają się do spania samemu, inne będą potrzebowały znacznie więcej czasu, aby zaadaptować się do nowej sytuacji. Miejmy na uwadze to, że jeśli zależy nam na komfortowym śnie naszego dziecka, nie powinniśmy stawiać go w nieprzyjemnej sytuacji – gdy widzimy, że nasza pociecha ma duże problemy z zasypianiem samemu, na jakiś czas możemy przełożyć te próby.

Mówi się, że dziecko można uczyć spania w osobnym pomieszczeniu już w momencie, w którym osiągnie około 6 miesięcy. To dobry moment na to, by rozpocząć swoje starania. Pamiętajmy jednak, że nie mamy pewności, czy kiedy dziecko podrośnie, nie będzie chciało znowu spać z rodzicami. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę jego komfort.

Wieczorna rutyna dziecka 

W dbaniu o dobry sen wielką pomocą okaże się wieczorna rutyna. Ma ona za zadanie pokazać dziecku, że nadszedł czas na sen, a do tego wyciszyć go i zrelaksować. Wieczorna rutyna to też moment, w którym rodzice mogą w stu procentach poświęcić się swojemu dziecku i spędzić z nim wartościowy czas.

Zwróćmy uwagę na to, by wieczorna rutyna zawierała powtarzane, znajome czynności, które pomogą dziecku się odprężyć i poczuć się bezpiecznie. Możemy zacząć od regularnego mycia zębów i przebrania się w piżamę – to uświadomi dziecku, że za niedługo będzie musiało iść spać.

Kolejnym elementem może być czytanie do snu. Jest to tym bardziej pozytywna czynność, że poza zrelaksowaniem się, może również przyczynić się do rozwoju wyobraźni. Co więcej, wspólne czytanie to idealny sposób na to, by zbliżyć dziecko oraz rodzica. Warto wybrać takie historie, które będą interesujące, ale z drugiej strony na tyle przyjemne, że pomogą pozbyć się myśli z całego dnia.

Dla młodszych dzieci równie dobrze zadziała kołysanka. Spokojne, uspokajające melodie skutecznie wyciszą nasze dziecko i ukołyszą go do snu. Puszczenie kołysanki będzie szczególnie przydatne u tych dzieci, które dopiero uczą się spać samemu. Łagodne dźwięki ich uspokoją i sprawią, że nawet nie zauważą, kiedy zamkną oczy.

W przypadku, w którym nasze dziecko zmaga się z koszmarami, musimy być szczególnie wyrozumiali. Należy wtedy zbudować w dziecku poczucie bezpieczeństwa, wysłuchać jego lęków i zadbać o jego komfort. Nie bagatelizujmy tych spraw, ponieważ dla dzieci koszmary są czymś naprawdę nieprzyjemnym.

Jak zadbać o sen dziecka?Zadbaj o higienę snu dziecka 

O higienę snu warto troszczyć się już od najmłodszych lat. Pokażmy naszemu dziecku, jakie to ważne, aby zawsze mieć czystą i świeżą przestrzeń. Porządek działa na nas niezwykle pozytywnie, a spanie w czystej pościeli znacznie wpływa na nasz sen. W sypialni dziecka powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę.

Nie zapominajmy o regularnym praniu artykułów sypialnianych. To pozwoli nam pozbyć się zanieczyszczeń i zabrudzeń. W pierwszej kolejności warto zainwestować w antyalergiczne produkty, które zapobiegną gromadzeniu się wilgoci i bakterii. Wiele dzieci zmaga się z różnymi alergiami, takie rozwiązania więc mogłyby być dla nich prawdziwym ratunkiem. Zwracajmy uwagę dziecku na to, że nie powinno kłaść się do łóżka w brudnych rzeczach czy jeść w nim. Nauczmy go szacunku do tego, co ma. Wprowadzenie takich zasad od samego początku ułatwi ich przestrzeganie.

Stwórz przytulną sypialnię 

Nie ma wątpliwości, że dziecko powinno czuć się bezpiecznie w swojej sypialni. Powinna być to swobodna, komfortowa przestrzeń, w której może być w pełni sobą. Aby tak się stało, zainwestujmy w elementy, które uczynią to pomieszczenie naprawdę przytulnym.

Pamiętajmy, że w wyborze stylu sypialni należy kierować się nie własnymi preferencjami, a tym, czego chce naszego dziecko. Urządzenie pokoju według ich wizji sprawi, że chętniej będą tam spędzać czas, a do tego lepiej się tam czuło. Nie zapomnijmy jednak o niezbędnych rzeczach, które obowiązkowo powinna zawierać sypialnia dla dziecka. Mowa tu między innymi o przyjemnych, naturalnych materiałach, którymi nasza pociecha będzie mogła się otulić.

Warto dopilnować tego, by wybrane przez nas produkty były też w pełni bezpieczne. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie kołdra antyalergiczna dla dzieci, która zapewni wygodę i zadba o prawidłową cyrkulację powietrza. Niezbędna okaże się również poduszka dla dzieci. Tutaj mamy znacznie większe pole do popisu, ponieważ do dziecięcej sypialni możemy dopasować poduszki o różnych kolorach, wzorach i kształtach – dajmy się ponieść wyobraźni. Bez wątpienia należy uwzględnić też ulubione pluszaki, które znacznie wpłyną na to, czy nasza pociecha będzie czuła się swobodnie w swojej sypialni.

Chcąc poprawić komfort snu naszego dziecka, powinniśmy ponadto przyjrzeć się materacowi, na którym śpi. Materac musi być odpowiednio dopasowany do ciała jego użytkownika – nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Warto zainwestować w materac dla dzieci, który zapewni im najwyższą wygodę i komfort. Zagwarantuje też prawidłowe podparcie ciała, dzięki czemu kręgosłup naszego dziecka nie będzie obciążony.

Nikt z nas nie obejdzie się bez komfortowego snu. Upewnijmy się, że nasze dziecko może swobodnie wypocząć, praktykując wieczorną rutynę i dbając o jego higienę snu. Nawet drobne rzeczy mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego snu – warto więc się o to postarać.

Przeczytaj także: