Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia w każdym wieku. Już od pierwszych lat życia warto dbać o jadłospis dziecka i to nie tylko w celu dostarczenia do jego organizmu niezbędnych substancji odżywczych. Równie ważne jest też kształtowanie prawidłowych wzorów zachowań. Dzieci będące od samego początku na zbilansowanej diecie z reguły dokonują racjonalnych decyzji żywieniowych w życiu dorosłym.

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Rozcieńczanie mleka

Rodzice dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym powinni pamiętać o tym, że pokarm należy przygotowywać zgodnie z proporcjami wskazanymi przez producenta na opakowaniu. Rozcieńczanie może bardzo szybko doprowadzić do niedoborów. Z kolei zbyt gęste mleko obciąża układ pokarmowy wywołując bóle brzucha i prowadząc do otyłości! Małym dzieciom nie można też dodawać do mleka kleiku ryżowego, ani kaszki mannej.

Zbyt szybkie urozmaicanie diety

Zgodnie z zaleceniami opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia, dzieci powinny pić mleko (z piersi lub modyfikowane) przez pierwsze pół roku życia. Jest to czas, w którym układ pokarmowy nie jest na tyle rozwinięty, aby był w stanie poradzić sobie ze stałym pokarmem. Jednak te 6 miesięcy nie stanowi sztywnej zasady. Rodzice powinni po prostu obserwować swoje dziecko. Jeśli jest w stanie stabilnie siedzieć, chwycić przedmiot i skierować go w stronę ust – można rozpocząć próby rozszerzania diety.

Nieodpowiedni czas włączenia wody do dziecięcej diety

Po ukończeniu 6 miesiąca życia, równolegle z mlekiem matki, można podawać niemowlętom pierwsze stałe posiłki. Jeśli zbyt długo jedynym pożywieniem malucha będzie samo mleko, może to doprowadzić do powstania niedoborów żelaza. Warto jednak pamiętać o tym, że początkowo dziecko może nie chcieć jeść nic poza mlekiem i nie ma w tym niczego złego!

Zła konsystencja

Zdrowa dieta w pierwszych latach życia dziecka - jakich błędów unikać?Nie należy podawać niemowlętom jedynie papek i przecierów. Około 9 miesiąca życia dzieci doskonale radzą sobie z przekąskami, które mogą wziąć do ręki i samodzielnie spożywać. Doskonale sprawdzają się ugotowane warzywa, makaron czy placuszki. Jest to niezwykle ważne! Brak podawania stałych pokarmów może spowodować problemy z gryzieniem i połykaniem ze względu na nieprawidłowe wykształcenie się mięśni. Poza tym, dzieci otrzymujące same papki mają kłopoty podczas nauki mówienia, ponieważ gryzienie i żucie ćwiczy mięśnie odpowiadające za artykulację.

Zaburzanie regulacji apetytu

Dziecka nie należy przekarmiać! Jeśli rozwój przebiega prawidłowo, warto szanować sygnały wysyłane przez pociechę. Naturalna regulacja apetytu to coś bardzo cennego! Jeśli zostanie zaburzona już w pierwszych latach życia, maluch będzie później podatny na zaburzenia odżywiania.

Brak regularności

Z reguły zaleca się, aby dziecko otrzymywało 4 posiłki w ciągu dnia oraz jeden uzupełniający (np. deser). Często popełnianym błędem jest podawanie maluchom zbyt wielu posiłków na dobę. Jest to poważny kłopot – w przyszłości dzieci mają bowiem problemy z regulacją apetytu i tendencją do podjadania.

Podstawowe zasady zdrowej diety w pierwszych latach życia

Śniadanie to posiłek, który powinien dziecku zapewnić 25% z ogólnej puli energii. Podstawę posiłku muszą stanowić produkty mleczne – wielu rodziców chętnie stosuje mleko modyfikowane typu junior, którego podawanie zapobiega niedoborom witaminowym. Do tego, doskonale sprawdzą się źródła białka, takie jak jajka i pieczywo. Obowiązkowy dodatek to warzywa i owoce. Ważną zasadą jest to, że obiad powinien być najbardziej kaloryczny. To ten posiłek stanowi pole do popisu w zakresie wprowadzania do jadłospisu nowych produktów. Owoce, warzywa, mięso, ziemniaki – wszystko to warto zaproponować maluchowi i czekać na jego gotowość. Z kolei kolacja powinna być lekka. Jest to bardzo ważne ze względu na stopień rozwinięcia układu pokarmowego. Dzieci, które jedzą późną i ciężko kolację mogą mieć problemy z bólem brzucha i ze spokojnym snem – nawet na najwygodniejszym materacu Hilding Zorba u boku mamy.

Prawidłowy wzrost i rozwój dziecka – dieta i sen

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa dla zapewnienia maluchowi odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Jednak to nie wszystko! Drugim, równie ważnym czynnikiem jest sen. A dlaczego? To właśnie w nocy wydzielany jest hormon wzrostu! Proces ten ma miejsce w godzinach fazy głębokiej snu. Wówczas intensywnie pracuje szyszynka i wydziela duże ilości melatoniny. Z kolei melatonina, zwiększa poziom produkcji somatotropiny.

Świadczy to przede wszystkim o tym, że nawet najlepsza dieta nie zapewni maluchowi optymalnych warunków do rozwoju wówczas, gdy dziecko nie będzie miało należytych warunków do spania. Bez względu na to, czy niemowlak śpi we własnym łóżeczku, czy wraz z rodzicami, podłoże i poduszki do spania powinny należycie podpierać całe ciało i umożliwiać mięśniom rozluźnienie się. Wtedy organizm jest w stanie efektywnie się regenerować, zmniejsza się częstotliwość przebudzeń, a fazy snu przebiegają spokojnie i w całości. Właśnie dlatego urządzając miejsce do spania dla pociechy, warto wybrać produkty wysokiej jakości od marki http://www.hilding.pl/.

Dieta jest niezwykle ważna w pierwszych latach życia każdego dziecka. Zbilansowane posiłki, podawane w odpowiedniej formie i w optymalnych odstępach czasu, to główny czynnik wpływający na prawidłowy rozwój.