Mózg to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Powinniśmy mieć na uwadze to, że jego też mogą dotknąć różnego rodzaju dolegliwości. Może być to na przykład mgła mózgowa. Czym się charakteryzuje, a także jak można ją wyleczyć? Dowiedz się więcej!

Czym jest mgła mózgowa?

Mgła mózgowa to szerokie pojęcie, które określa stan utrudnionej percepcji i koncentracji. Jej objawy kojarzone są z zaburzeniem pracy układu nerwowego. Co istotne, nie jest to konkretna dolegliwość – mgłą mózgową określamy całą grupę różnych zjawisk, które składają się na tę postać rzeczy. Powstaje na skutek zaburzenia pracy neuroprzekaźników nie tylko w mózgu, ale i w całym układzie nerwowym. Na jej pojawienie się wpływa poziom między innymi dopaminy, serotoniny czy acetylocholiny. To właśnie one mają bezpośrednie oddziaływanie na nasz poziom koncentracji czy samopoczucie. Warto zważać na to, że mgła mózgowa często występuje jako objaw innych chorób, takich jak Hashimoto, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, celiakia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Mgła mózgowa przeważnie ma charakter krótkotrwały, ostatnie badania jednak pokazują, że u niektórych pacjentów stan ten utrzymuje się przez długi czas.

Jak objawia się mgła mózgowa?

Czym jest mgła mózgowa i jak się objawia?Okazuje się, że znaczna część osób doświadczyła kiedyś mgły mózgowej. Nie wszyscy jednak zdawali sobie sprawę z tego, że przyczyną ich złego samopoczucia była ta przypadłość. Warto wiedzieć, że charakteryzuje się ona przede wszystkim zaburzeniem funkcji poznawczych. Powoduje, że zdolność percepcji jest ograniczona, a umiejętność koncentracji znacznie spada. Wywołuje trudności w logicznym myśleniu oraz kłopoty z pamięcią. Może tworzyć uczucie dezorientacji i zagubienia. Oprócz tego zmniejsza naszą motywację i chęć do działania. Może przyczynić się do tego, że nawet na myśl o naszych ulubionych czynnościach będziemy odczuwali zniechęcenie. Mgle mózgowej towarzyszy ponadto silne zmęczenie i nadmierna senność, które sprawiają, że w ciągu dnia ciężko jest cokolwiek zrobić. Może to mieć negatywne skutki w pracy czy w szkole, ponieważ nie tylko nasza uwaga, ale i produktywność oraz wydajność znacząco się pogorszy.

Co powoduje mgłę mózgową?

Nie ma wątpliwości, że mgła mózgowa to nic przyjemnego. Niestety, większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to styl życia wybrany przez nich samych może przyczynić się do wytworzenia równie przykrych dolegliwości. Mowa tu o osobach, które żyją w ciągłym pośpiechu i stresie. Wynika to z tego, że stres podnosi poziom kortyzolu w naszym organizmie, który zmusza go do bycia w ciągłej gotowości, mimo że w pobliżu nie ma tak naprawdę niczego, czym powinniśmy się stresować. Brak odpowiedniej ilości snu i wypoczynku również może doprowadzić do powstania mgły mózgowej. Co istotne, jeśli powtarza się to ciągle, może to przynieść długofalowe skutki dla naszego mózgu, których odwrócenie może nie być tak proste. Okazuje się, że to, jak się odżywiamy, też wpływa na pracę naszego mózgu. On również potrzebuje cennych składników odżywczych, które umożliwiają mu sprawne działanie. Kiedy mu tego nie zapewniamy i odżywiamy się wyłącznie niezdrowymi, wysokoprzetworzonymi produktami, nic dziwnego, że nasz mózg nie jest w stanie odpowiednio pracować. Warto nie skupiać się wyłącznie na jedzeniu, ale też na nawodnieniu. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo wody, w pierwszej kolejności dotyka to naszego mózgu. Powodem jest fakt, że składa się on w większości z wody. Nawet mały stopień odwodnienia może niekorzystnie wpłynąć na nasze funkcje poznawcze. Kiedy zadbamy o dietę, musimy również zwrócić uwagę na naszą kondycję. Przekonamy się, że jeśli zapewniamy sobie codzienną dawkę ruchu, nasz mózg działa znacznie lepiej. Jest to bowiem wspaniały sposób, aby się dotlenić i ożywić.

Coś, co też wpływa na nasz mózg, ale nie do końca mamy nad tym kontrolę, to nadmiar bodźców i informacji. Ich zbyt wielka ilość powoduje, że czujemy się przytłoczeni i skołowani. Niestety, w dzisiejszych świecie bodźce czekają na nas z każdej strony. Jest to szczególnie negatywne, ponieważ taka skali informacji wzbudza w nas ogromne pokłady stresu, które następnie prowadzą do przestymulowania. W ostatnim czasie mogliśmy się dowiedzieć, że na pojawienie się mgły mózgowej ma wpływ COVID-19. Zaburzenie funkcji poznawczych wywołuje silny przebieg tej choroby, której skutki mogą trwać długo po okresie rekonwalescencji.

Jak wyleczyć mgłę mózgową?

Nie istnieje jedno, konkretne lekarstwo, które mogłoby zaradzić mgle mózgowej. Leczenie tej przypadłości polega przede wszystkim na zmianie stylu życia. Warto zacząć od wprowadzania poprawek w swojej codziennej diecie. Powinny znaleźć się w niej produkty bogate w cenne składniki odżywcze i substancje mineralne, które usprawnią pracę mózgu. Zwróćmy uwagę szczególnie na artykuły będące źródłem kwasów omega 3, jak na przykład ryby i orzechy, a do tego postawmy na witaminy z grupy B, znajdujące się na przykład w towarach pełnoziarnistych. Bardzo ważny będzie też magnez, który pomoże ograniczyć poziom stresu. Zrezygnujmy za to z jedzenia typu fast-food i wysokoprzetworzonych produktów, które nie przyniosą nam nic dobrego. Możemy też zadbać o suplementację witamin i innych substancji mineralnych, w tym witaminy D. Kolejną rzeczą, o którą koniecznie należy się zatroszczyć, jest odpowiedni wypoczynek. Musimy się wysypiać, aby nasz mózg miał czas na to, by przetworzyć i uporządkować wszelkie informacje, jakie poznaliśmy w ciągu dnia. Jeśli dotychczas mieliśmy problemy z zaśnięciem, być może to znak, aby zmienić materac, na którym śpimy. Zamiast starego, niedopasowanego modelu, postawmy na Hilding Funky, który zagwarantuje nam wspaniałe właściwości i komfortowe podłoże. Posiada on równie wysoką jakość co inne artykuły ze strony www.hilding.pl. Dopilnujmy, aby przesypiać osiem godzin dziennie. Oprócz tego warto poznać techniki, które pomogą nam zmniejszyć niepokój, a do tego korzystnie zadziałają na nasz układ nerwowy. Może być to na przykład medytacja, w której za sprawą pracy z oddechem możemy uspokoić nerwy i skutecznie się wyciszyć. Postarajmy się też o to, aby w ciągu dnia nie korzystać ciągle z telefonu – dajmy odpocząć naszemu mózgu.

Mgła mózgowa to bardzo przykra dolegliwość, która może utrudnić nam funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia. Sprawia, że znacznie trudniej jest nam się skoncentrować, a do tego działa niekorzystnie na naszą pamięć i produktywność. Jeśli zauważymy jej objawy również u siebie, nie zwlekajmy – postarajmy się jak najszybciej pozbyć tych nieprzyjemnych objawów.

Przeczytaj także: Kompleksowy przewodnik: Jak wybrać idealny materac do spania?