Nie można ukryć, że rodzice to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu. To oni nas ukształtowali i wychowali. Odgrywają znaczącą dla nas rolę nawet wówczas, gdy już jesteśmy dorośli. Jak zadbać o to, aby relacje z rodzicami w dorosłości były nie tylko dobre, ale i zdrowe? Dowiedz się więcej!

Relacje z rodzicami w dorosłym życiu

To, jak wyglądają nasze relacje z rodzicami, znacząco wpływa na to, jak funkcjonujemy w dorosłości. Niestety, nie zawsze jest tak, że świetnie dogadujemy się z naszymi rodzicami. Kiedy dorastamy, w grę wchodzą różne poglądy, chęć wolności i usamodzielnienia się, które sprawiają, że relacja z rodzicami może przybierać różny kształt. Może się też zdarzyć, że mamy żal do rodziców za coś, co zrobili lub powiedzieli. Wtedy może być ciężko utrzymywać bardzo głęboką więź. Gdy jednak jesteśmy już dorośli, warto pozostawić przeszłość za sobą i dojrzale podejść do kontaktu z rodzicami. Dzięki temu bardzo wiele zyskamy i upewnimy się, że rodzice wciąż są obecni w naszym życiu. Należy jednak mieć na uwadze, że relacja z rodzicami w dorosłym życiu będzie znacząco różnić się od tej, którą mieliśmy kiedyś. To coś, co powinniśmy uszanować zarówno my, jak i nasi opiekunowie. Wcześniej warto sprawdzić, czy podchodzimy do tej sprawy wciąż jako dzieci, czy już jednak jako dorośli.

Zdrowe relacje z rodzicami - jak o nie zadbać?Może się zdarzyć, że nawet mimo bycia dojrzałą osobą, w kontakcie z rodzicami ciągle znajdujemy się na pozycji dziecka. Objawem tego będzie przede wszystkim nieprzepracowanie swojego dzieciństwa. Jeśli wciąż wracamy do tego okresu, mamy pretensje do rodziców o to, co wtedy robili albo chcemy, aby zadośćuczynili nam za różne rzeczy, to znak, że nadal nie podchodzimy do tego z odpowiednim dystansem. Może się również zdarzyć, że kieruje tobą chęć przypodobania się rodzicom, zasłużenia na ich uznanie lub wręcz przeciwnie, odczuwasz poczucie wyższości względem nich. We wszystkich tych przypadkach opracowanie zdrowej, dorosłej relacji nie jest możliwe. Wpierw musimy bowiem sobie uświadomić, że to, co było kiedyś, nie powinno rządzić nami w dorosłości. Musimy sobie również zdać sprawę z tego, że teraz to my mamy zapewnić sobie poczucie miłości i bezpieczeństwa. Ważne, abyśmy ponadto znali swoje granice i je egzekwowali. Dzięki temu zadbamy o równowagę, która sprawi, że w kontakcie z rodzicami będziemy czuli się o wiele lepiej.

Stawianie granic

Stawianie granic i trwanie przy nich to niezwykle cenna umiejętność, która z pewnością przyda nam się w dorosłym życiu. Okazuje się, że odgrywa istotną rolę również w naszej relacji z rodzicami. Kiedy jesteśmy dorośli, sami podejmujemy decyzje i stawiamy na różne wybory. To bardzo ważne, aby nie pozwalać rodzicom nadmiernie na siebie wpłynąć. Nie powinniśmy robić czegoś, tylko dlatego, że to uszczęśliwi naszą mamę lub naszego tatę. Musimy podążać własną drogą. Dlatego nauczmy się stawiać granice i je egzekwować. Jeśli czujemy, że rodzice za bardzo wtrącają się w nasze życie prywatne, poinformujmy ich o tym, że sobie tego nie życzymy. Nie pozwólmy też na to, aby ich opinie czy uwagi odebrały nam radość na przykład z nowego zakupu, czy doświadczenia. Pamiętajmy, że to nasze życie, o którym my decydujemy.

Wzajemny szacunek

W relacji z rodzicami bez dwóch zdań musi się znaleźć szacunek. Powinniśmy uszanować ich pracę i starania, jakie włożyli w wychowanie nas. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że to, że zasługują na szacunek, to jedno. Nie oznacza to, że mamy się we wszystkim z nimi zgadzać czy ich słuchać. Nie zapominajmy o tym, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za poczucie szczęścia naszych rodziców. To ich osobista sprawa. Możemy ich doceniać, ale nie naszym zadaniem jest sprawianie, by dobrze się czuli.

Dojrzałe podejście

Zmiana tego, jak postrzegamy naszą więź z rodzicami, może okazać się dla nas naprawdę przełomowa. Kiedy zostawimy za sobą przeszłość i odpuścimy to, co było kiedyś, pozbędziemy się balastu, który mógł nas stopować na różnych płaszczyznach. Będziemy mieli zdecydowanie większą przestrzeń do tego, aby samemu się rozwinąć. Patrzmy na relację z rodzicami tak jak na każdą inną znajomość dorosłych osób. Oznacza to, że w takiej relacji mogą pojawić się konflikty czy różnice zdań. Nie musimy starać się, żeby za wszelką cenę przypodobać się naszym rodzicom. Możemy być sobą i posiadać własne poglądy, a oni powinni to uszanować, tak jakby zrobili to w przypadku każdej innej relacji. Takie podejście pozwoli nam wzbić się ponad uprzedzenia czy pretensje z przeszłości i na nowo nawiązać silną, głęboką więź.

Zapewnienie przestrzeni

W dorosłej relacji z rodzicami niezwykle ważne jest to, abyśmy mieli swoją własną, osobistą przestrzeń. Ważne, abyśmy to my za nią odpowiadali, a nie nasi rodzice. W ten sposób możemy nauczyć się odpowiedzialności i niezależności, a także zyskamy szansę do tego, by odkryć swoje potrzeby i preferencje. Świetną sposobnością do tego, aby się sprawdzić, będzie wynajęcie własnego mieszkania. Żyjąc samemu, będziemy mogli wiele nauczyć się o samych sobie. Umożliwi nam to rozwój naszych umiejętności i zainteresowań. Dużym atutem mieszkania samemu jest fakt, że możemy wprowadzić własne zasady. Nie będziemy musieli dłużej słuchać zaleceń rodziców, z którymi wraz z wiekiem możemy zacząć się nie zgadzać. Będziemy mogli opracować swoje własne rozwiązania. Duże pole do popisu będziemy mieli już przy urządzaniu wnętrz. Będziemy mogli je zaaranżować według naszych upodobań. Pamiętajmy o tym, aby szczególną uwagę zwrócić na wystrój sypialni. To w końcu nasze najbardziej osobiste miejsce, w którym się relaksujemy i odpoczywamy. Dobrze, aby było tam komfortowo i przytulnie. Jak to zrobić? Bez dwóch zdań musimy zaopatrzyć się w dobrze dopasowany materac. Taki produkt zapewni nam zdrowe podparcie dla kręgosłupa i najwyższą wygodę. Sprawdźmy sklep stacjonarny Dąbrowa Górnicza, aby odnaleźć idealny materac dla nas! Wcześniej ponadto dowiedzmy się, jakie rodzaje twardości mogą mieć materace.

Relacje z rodzicami nie zawsze są łatwe. Nie można jednak ukryć, to jedne z najważniejszych relacji w całym naszym życiu. Warto zatem zadbać o to, aby były zdrowe. Ucząc się stawiania granic, ale także wzajemnego szacunku i uznania, możemy sprawić, że nasz kontakt z rodzicami stanie się lepszy niż kiedykolwiek.