Postęp cywilizacyjny, a co za tym idzie – rozwój nauki, technologii, przemysłu czy innych dziedzin sprawa, że nasze życie staje się wygodne. Nic zatem dziwnego, że stajemy się leniwi, a nasz styl życia w coraz bardziej negatywny sposób wpływa na ogólną kondycję organizmu. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale może przyczynić się to do rozwoju chorób cywilizacyjnych. A czym one są?

Czym są choroby cywilizacyjne?

Według definicji, choroby cywilizacyjne, inaczej choroby XXI wieku, to zespół dolegliwości szerzących się na całym świecie właśnie z powodu rozwoju cywilizacji. Ich rozwój idzie w parze z uprzemysłowieniem, rozwojem ekonomicznym, zanieczyszczeniami środowiska czy też niezdrowym stylem życia. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się m.in.:

  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • alergie,
  • różnego rodzaju problemy z kręgosłupem,

Co wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych?

Choroby cywilizacyjne - czym są oraz kiedy się rozwijają?Jak się okazuje, wszystkie choroby cywilizacyjne mają wspólny mianownik i to niezależnie od układu, w jakim się rozwijają. Mogą dotyczyć układu krążenia, pokarmowego czy nawet oddechowego, a przyczyna wciąż będzie taka sama. Do najczęstszych przyczyn rozwijania się w naszym społeczeństwie chorób cywilizacyjnych zalicza się:

  • niezbilansowana i wysoko przetworzona dieta,
  • brak ruchu lub siedzący tryb życia,
  • przewlekły stres,
  • palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu,
  • niskiej jakości i nieodpowiedniej długości sen.

Sen a choroby cywilizacyjne

Ilość przespanych godzin jest ściśle uzależniona od wieku człowieka. Małe dzieci powinny przesypiać znaczną część doby, podczas gdy osobom dorosłym zaleca się 6-9 godzin snu. Szacuje się, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas wypoczynku może negatywnie wpływać na zdrowie, a także przyczyniają się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać przede wszystkim o jakość snu, a pomóc nam w tym może materac! Jest to produkt, który wspiera kręgosłup oraz sylwetkę użytkownika, tym samym odpowiadając za właściwą regenerację. Co więcej, właściwie dopasowany do nas model dodatkowo redukuje dolegliwości bólowe ze strony pleców!

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Jak się okazuje, aktywność fizyczna, w połączeniu z wysokiej jakości wypoczynkiem oraz prawidłową dietą może zapobiec rozwijaniu się licznych chorób cywilizacyjnych!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: