Jazda konna staje się coraz bardziej dostępna. W szczególności dotyczy to konnej rekreacji. Na mapie Polski można znaleźć wiele ośrodków jeździeckich, które oferują naukę jazdy dla osób w każdym wieku. Czas spędzony na łonie natury w towarzystwie tych majestatycznych zwierząt to idealna forma aktywności dla całej rodziny. Szczególną dyscypliną tego sportu są rajdy konne. Dzięki nim można nie tylko spędzić czas z koniem, ale również zwiedzić przepiękne zakątki kraju – i nie tylko!

Czym są rajdy konne?

Rajdy konne to jedna z aktywnych form turystyki. Może być niezapomnianą przygodą dla wszystkich osób, które uwielbiają spędzać czas na łonie przyrody. Rajdy są organizowane w wielu różnych trybach. Można wyróżnić m.in. rajdy wieloetapowe, podczas których pokonuje się każdego dnia kolejny odcinek trasy – najczęściej śpiąc w namiotach. Innym typem są rajdy, które zaczynają się i kończą każdego dnia w bazie – jest to mniej ekstremalna forma, dla osób które cenią sobie sen na wygodnych materacach – np. ze sklepu https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200. Ten typ wycieczek poleca się w szczególności starszym osobom, których kręgosłupy potrzebują odpowiedniego podparcia, a samopoczucie może być słabe w wypadku spania w śpiworze na świeżym powietrzu.

Szeroki wybór różnych typów konnych wycieczek sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie! Rajdy mogą być dobrym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. Ważne jest jednak to, aby dopasować formę wyjazdu do wszystkich osób. Wyjazd z małymi dziećmi może być problematyczny w przypadku konieczności spania pod namiotem, w polowych warunkach. Z kolei dla nastolatków i ich rodziców takie przeżycie może być niezapomnianą przygodą!

Kto może wybrać się na rajd?

Rajdy konne - pomysł na aktywność dla całej rodzinyMogłoby się wydawać, że tylko doświadczeni jeźdźcy mogą wziąć udział w rajdzie. Jednak zdecydowanie tak nie jest! Również amatorzy mogą doskonale bawić się podczas konnej wyprawy. Organizatorzy rajdów z reguły oferują wycieczki po różnych trasach – dostosowanych do uczestników będących na różnych poziomach zaawansowania. Jednak bez dwóch zdań, zawsze powinno się posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności. Osoby, które marzą o wyjeździe na rajd konny, ale nigdy nie siedziały w siodle, powinny zapisać się do pobliskiej szkółki jeździeckiej przynajmniej kilka miesięcy przed wyjazdem.

Z kolei egzotyczne, zagraniczne rajdy konne, z reguły są przeznaczone dla nieco bardziej zaawansowanych osób. Są to wyprawy oferujące niezapomniane przeżycia! W końcu, który miłośnik koni nie chciałby z siodła podziwiać przepięknych, zapierających dech w piersiach krajobrazów Maroka, czy Gruzji? Galop po szerokiej plaży to przeżycie, którego nie da się zapomnieć!

Jak ubrać się na rajd konny?

Ważną kwestią jest to, aby dobrze ubrać się na rajd konny. Warto pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie w tej kwestii ma przede wszystkim lokalizacja rajdu oraz pora roku. W Polskich górach, należy mieć ze sobą polar, kurtkę przeciwdeszczową i buty trekkingowe – sztyblety zdecydowanie nie będą najlepszym wyborem. Kluczowe jest ubranie się warstwowo. Umożliwi to zawsze zapewnienie sobie komfortu termicznego.

Z kolei wybierając się za granicę, do miejsca, w którym klimat jest gorący, wymienione wyżej rzeczy będą zbędne! Wtedy ważniejsze okażą się koszulki z krótkim rękawem, lekkie obuwie, przewiewne bryczesy oraz okulary przeciwsłoneczne. Zawsze należy precyzyjnie sprawdzić prognozę pogody i przygotować się na ewentualne opady deszczu.

Rajd konny – podstawowe wyposażenie

Wybierając się na rajd konny, należy dobrze przygotować podstawowe wyposażenie. Zazwyczaj każdy koń posiada dwie sakwy, w których musi zmieścić się cały ekwipunek. Sakwy z reguły są udostępniane przez organizatora rajdu. O czym nie można zapomnieć?

  • Worek wodoodporny do zamocowania za siodłem – to w nim zmieszczą się ubrania, śpiwór, bielizna i podstawowe kosmetyki.
  • Jedzenie – warto zabrać ze sobą niewielkie przekąski, które nie zgniotą się w sakwach.
  • Termos/kubek – wybierając się na rajd w Polsce, warto mieć ze sobą ciepły napój. Element ten nie będzie jednak przydatny na egzotycznych rajdach zagranicznych.
  • Woda – kilka małych butelek to podstawa! Należy równomiernie rozmieścić je w sakwach, aby zapewnić koniowi komfort.
  • Latarka – to niezbędna rzecz szczególnie w sezonie jesiennym, gdy szybko robi się ciemno.
  • Pieniądze – z reguły podczas rajdów można robić zakupy w sklepach znajdujących się na trasie.
  • Lina/lonża – dzięki niej można podczas postoju przywiązać konia i umożliwić mu swobodne poruszanie się. Będzie to dla zwierzęcia bardziej komfortowe niż zastosowanie standardowego uwiązu.

Sportowe rajdy konne – charakterystyka dyscypliny

Rajdy konne to nie tylko forma aktywnej rekreacji, ale również oficjalna dyscyplina sportowa. Powstała w latach 50. XX wieku, a pierwsze zawody zorganizowano w Hiszpanii. Celem dyscypliny jest sprawdzenie wytrzymałości koni i jeźdźców. Przygotowywane trasy mogą mieć długość od 40 do 160 km, a pomiędzy odcinkami wszystkie konie przechodzą kontrole weterynaryjne. Kluczem do sukcesu w tym sporcie jest więc takie przygotowanie zwierzęcia, aby było ono w stanie pokonać całą trasę bez nadmiernego wzrostu tętna, w dobrej kondycji. Elementem każdego wyścigu jest też należyte rozplanowanie sił i sprawna współpraca z luzakami pojącymi, karmiącymi i czyszczącymi konia podczas przystanków.

Długodystansowe rajdy mogą trwać nawet dwa dni. Mogą w nich startować dopiero starsze konie, które uzyskały odpowiednie kwalifikacji podczas rajdów krótkodystansowych. Zwycięzcą jest para, która ukończy dystans w najszybszym czasie, a jednocześnie pozytywnie przejdzie badanie weterynaryjne na mecie. Warto wspomnieć o limicie wagowym! Jeździec wraz ze sprzętem nie może ważyć więcej niż 75 kg.

Rajdy konne – zarówno rekreacyjne, jak i sportowe – to zawsze niezapomniane przeżycie. Są doskonałą formą aktywności fizycznej zarówno dla rodzin chcących spędzić miło czas na łonie przyrody, jak i osób z zacięciem sportowym, które marzą o startowaniu w zawodach.

Przeczytaj również:

  1. Materace nawierzchniowe – co warto wiedzieć
  2. Poduszka do spania – jaką wybrać?
  3. Kolor w sypialni – wpływ na sen