Jeśli marzysz o tym, aby nauczyć się grać na instrumencie, ale uważasz, że w Twoim wieku jest na to za późno, jesteś w błędzie! Rozpoczęcie muzycznej przygody nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla dzieci. Mitem, który mocno zakorzenił się społeczeństwie jest to, że po przekroczeniu pewnej granicy wiekowej nauka gry na instrumencie jest niemożliwa. Tak naprawdę, nauka gry w życiu dorosłym wiąże się z wieloma korzyściami, wśród których należy wyróżnić przede wszystkim pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i zdolności poznawcze. Dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z muzyką? Jaki instrument wybrać w wieku dorosłym?

Dlaczego warto grać na instrumencie?

Gra na instrumencie jest umiejętnością przynoszącą wiele radości, a także korzyści związanych z rozwojem emocjonalnym i osobistym. Jakie są najważniejsze atuty przemawiające, że warto zainteresować się muzyką nawet w zaawansowanym wieku?

  • Kreatywność – gra na każdym instrumencie to doskonały sposób realizowania swojej kreatywności i wyrażania siebie. Interpretowanie utworów i improwizacja mogą być niezwykle przyjemnym doświadczeniem.
  • Umiejętności poznawcze – nauka gry na instrumencie wspomaga rozwój umiejętności poznawczych. Wśród nich należy wyróżnić koordynację ruchową, pamięć i koncentrację. Potwierdzonym faktem jest to, że osoby grające na instrumentach muzycznych są mniej narażone na zachorowanie na Alzheimera i demencję.
  • Kompetencje społeczne – uczestniczenie w lekcjach indywidualnych, a także amatorskich orkiestrach i zespołach to doskonała okazja odnalezienia grupy osób o podobnych zainteresowaniach. Jest to też nowa sytuacja, w której konieczne jest zdobycie kompetencji w zakresie porozumiewania się konkretnymi, specjalistycznymi pojęciami.
  • Regulacja emocji – instrumenty mogą być idealnym narzędziem służącym do wyrażania emocji. Przekazywanie uczuć i myśli poprzez grę to cel, do którego dąży większość muzyków.
  • Satysfakcja – zdobywanie coraz to nowszych umiejętności, nauka wymagających utworów – wszystko to wpływa na poprawę samooceny i może być ważnym źródłem satysfakcji.

Fortepian – uniwersalność i klasyka

Fortepian, skrzypce, saksofon - na jakim instrumencie mogą nauczyć się grać dorośli?Instrumentem, który przykuwa uwagę wielu osób jest fortepian. Wiele osób dorosłych nie podejmuje prób nauki uważając, że w ich wieku jest to praktycznie niemożliwe. Choć faktem jest, że cały proces szybciej przebiega u dzieci, absolutnie nie należy powielać przekonania, że dorośli nie powinni rozpoczynać nauki gry na pianinie.

W rzeczywistości istnieją dwa podstawowe czynniki utrudniające naukę gry na instrumencie osobom dorosłym. Są to motywacja i brak czasu. Dorośli doskonale zdają sobie sprawę z tego, że proces nauki jest czasochłonny. Ich przepełniony harmonogram dnia sprawia, że z reguły muszą przeformułować nieco plany, aby znaleźć codziennie chwilę na ćwiczenia. Jednak warto pamiętać o tym, że mimo wszystko często odnalezienie motywacji jest łatwiejsze w wieku dorosłym niż dziecięcym. A jak wiadomo – chcieć znaczy móc!

Fortepian jest instrumentem, który nie wymaga szczególnych cech fizjologicznych. Jedyną przeszkodą mogą być wyjątkowo krótkie palce, jednak dzięki ćwiczeniom nawet osoby o niewielkich dłoniach mogą dojść do wysokiego poziomu zaawansowania. Zawodowi muzycy wskazują, że fortepian to jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów, na których bez problemu można nauczyć się w wieku dorosłym.

Skrzypce – wdzięk i ekspresja

Skrzypce są jednym z najbardziej wymagających instrumentów. Wymagają bowiem przywiązania dużej dozy uwagi do kształcenia słuchu. Nauka gry na instrumentach smyczkowych (nie tylko na skrzypcach, ale również na altówce czy wiolonczeli) jest z reguły adresowana do dzieci. Jednak choć osoby dorosłe raczej nie zostaną wirtuozami, z powodzeniem mogą nauczyć się grać swoje ulubione piosenki.

Decydując się na naukę gry na skrzypcach nie warto podejmować samodzielnych prób. Jest to na tyle wymagający instrument, że oczekiwane efekty w większości przypadków można osiągnąć tylko z pomocą wykwalifikowanego nauczyciela.

Saksofon – instrumenty dęte dla dorosłych

Instrumenty dęte są dla osób dorosłych nieco lepszym wyborem niż smyczkowe. Nauka wydobywania określonych, precyzyjnych i czystych dźwięków jest łatwiejsza. Jednocześnie jednak, kwestie wydobywania poszczególnych nut prezentują się nieco trudniej niż w przypadku fortepianu czy np. gitary.

Pewne przeciwwskazania mogą dotyczyć seniorów. Warto mieć świadomość tego, że do nauki gry na saksofonie potrzebna jest dobra kondycja zdrowotna. Nie bez powodu podczas egzaminów do szkół muzycznych wymagane są zaświadczenia o braku przeciwwskazań wystawione przez pulmonologa (dotyczy to wszystkich instrumentów dętych). Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z doświadczonym muzykiem i upewnić się, że stan zdrowia i możliwości psychomotoryczne pozwolą na bezpieczny i efektywny udział w lekcjach.

Gra na instrumencie dla dorosłych – potencjalne trudności

Jedną z ważnych kwestii, o których należy pamiętać jest to, że niektóre instrumenty wymagają pracy nad postawą ciała. Warto zwrócić uwagę chociażby na gitarę, czy skrzypce. Osoby starsze są wówczas bardziej narażone na ewentualne przykurcze mięśni i dolegliwości bólowe. Powinny więc zwracać szczególną uwagę na regenerację układu ruchu, której podstawą jest sen na wygodnym materacu, np. takim, jak https://sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm. Czasem samo wypracowanie aparatu gry może stanowić spore wyzwanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z pomocy doświadczonego pedagoga.

Nauka gry na instrumencie może być wspaniałą przygodą – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem się na lekcję, nie czekaj i spróbuj swoich sił.