Wielu z nas chce zwiedzać nieznane zakątki świata czy poznawać nowe kultury. Podróże stanowią ekscytujące doświadczenie, jednak stosunkowo często mogą stanowić wyzwanie dla utrzymania właściwego stylu życia. Długa podróż, zmiana strefy czasowej, a także ograniczony dostęp do zdrowego jedzenia – to tylko kilka czynników, które mogą wpływać na nasze zdrowie podczas podróży. Jednak istnieje wiele praktycznych strategii, które można zastosować, aby zadbać o siebie w czasie podróży i czerpać radość z podróżowania.

O czym pamiętać wybierając się w podróż?

Sezon urlopowy kojarzy nam się głównie z wakacjami. Jednak tak naprawdę możemy podróżować cały rok – w końcu liczy się miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Niezależnie od tego, czym podróżujemy oraz jak długo, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Dzięki nim będziemy w stanie zadbać o swoje zdrowie. A o czym warto pamiętać, wybierając się w podróż? Oto pięć najważniejszych kwestii!

W jaki sposób można zadbać o swoje zdrowie w czasie podróży?Po pierwsze – odpowiednio skomponowana apteczka

Każdy z nas musi mieć na uwadze fakt, iż apteczka podróżna to istotny element wyposażenia naszego bagażu. Jej zawartość powinna być dostosowana do rodzaju podróży oraz jej celu. Nie zapominajmy także o lekach, które przyjmujemy na stałe! Oprócz tego warto wyposażyć ją w leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe i przeciwalergiczne. Istotne będą także opatrunki, bandaże, krople do oczu, plastry na odciski oraz termometr.

Po drugie – wykupienie ubezpieczenia

Wykupienie ubezpieczenia podróżnego to istotny krok przed wyruszeniem w podróż. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto w nie zainwestować, a obejmują one m.in.:
opiekę medyczną – może ono pokryć ewentualne koszty leczenia i hospitalizacji w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku podczas podróży,
utratę lub uszkodzenie bagażu – w takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty utraty przedmiotów osobistych,
odwołanie lub przerwanie podróży – ubezpieczenie może pokryć poniesione koszty, takie jak anulowanie biletów lotniczych czy rezerwacji noclegów.

Po trzecie – zaszczepienie się

Dużo mówi się o szczepieniach na czas podróży – jednak czy faktycznie warto je wykonać? Jak się okazuje, mogą one uchronić nas przed chorobami zakaźnymi typowymi w egzotycznych krajach. Mowa tutaj np. o malarii. Należy także zaznaczyć, że niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w niektórych przypadkach mogą być nawet śmiertelne.

Po czwarte – uwaga na zakrzepicę

Zakrzepica to stan, w którym krew krzepnie w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do powstawania skrzepów krwi. Jej powstawaniu w dużej mierze sprzyja długotrwała podróż. Wynika to z faktu, iż przez długi okres czasu pozostajemy bez ruchu. Ponadto jej rozwojowi zakrzepicy może sprzyjać niskie ciśnienie powietrza w samolocie czy niewystarczająca podaż wody.

Po piąte – zakup materaca nawierzchniowego

Nie ma co ukrywać – zakup materaca nawierzchniowego na czas podróży może być dobrym rozwiązaniem. Na rynku znajdziemy różne modele, dzięki czemu możemy dopasować je w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Warto w nie zainwestować z uwagi na fakt, iż są w stanie zwiększyć komfort wypoczynku np. w samochodzie. Co więcej, znacząco poprawiają jakość snu na hotelowych podłożach do spania.

Praktyczne wskazówki, jak zachować zdrowie w trakcie podróży

Bez dwóch zdań zachowanie zdrowia podczas podróży wymaga planowania i uwagi na wiele różnych aspektów. Istnieje kilka ważnych wskazówek, o których każdy z nas powinien pamiętać. A oto one!

Wskazówka 1 – zachowanie regularności posiłków

Nieprzewidywalny harmonogram podróży nie powinien prowadzić do pomijania przez nas posiłków. Starajmy się trzymać w miarę regularnych odstępów między nimi, a jeśli to możliwe, wybierajmy najzdrowsze opcje.

Wskazówka 2 – zdrowe przekąski do plecaka

Do plecaka zaplanujmy i spakujmy zdrowe przekąski, takie jak orzechy, owoce, czy suchary. To nie tylko zaoszczędzi nam to czas oraz pieniądze, ale również pozwoli uniknąć pokusy sięgnięcia po niezdrowe przekąski w trakcie podróży.

Wskazówka 3 – regularne przerwy

Podróżowanie samochodem jest niezwykle komfortowe, jednak długotrwałe siedzenie może prowadzić do uczucia sztywności i zmęczenia. Co jakiś czas wstańmy, rozciągniemy się, a jeśli to możliwe – zróbmy krótki spacer. To poprawi krążenie krwi, a także pomoże zachować witalność.

Wskazówka 4 – zdrowy i spokojny sen

Zachowanie regularnych godzin snu może być trudne podczas podróży, zwłaszcza gdy zmieniamy strefy czasowe. Jednak warto zadbać o to, aby sen był jak najbardziej regenerujący. Pomóc w tym może przestrzeganie zasad higieny snu oraz zainwestowanie np. w materac nawierzchniowy www.sennamaterace.pl/112-materace-180×200.

Wskazówka 5 – zachowanie aktywności fizycznej

Jeśli podróżujemy do miejsca, które oferuje atrakcje przyrodnicze, wykorzystajmy ten czas m.in. do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Spacer, jazda rowerem czy trekking, to doskonałe sposoby na utrzymanie kondycji podczas podróży. Korzystnie wpływa także na zachowanie zdrowej wagi oraz dobre samopoczucie.

Podróże mogą być nie tylko przygodą, ale również szansą na zadbanie o swoje zdrowie. Kluczowe jest planowanie i odpowiednie przygotowanie, aby uniknąć stresów związanych z podróżą. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże ci cieszyć się podróżami, jednocześnie dbając o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.