W końcu nasze marzenia się spełniły – kupiliśmy nowe mieszkanie. Od całkowitego przejścia na swoje dzieli nas tylko remont. Etap ten wywołuje zarówno dużo ekscytacji, jak i stanowi spore wyzwanie. Na szczęście możemy to przejść szybko, łatwo i bez większych komplikacji. Wystarczy tylko wiedzieć, co krok po kroku robić. Oto dziewięć wskazówek, o których powinniśmy pamiętać.

Krok pierwszy – określ potrzeby remontowe

Zanim weźmiemy się za cokolwiek, usiądźmy i ze spokojem przeanalizujmy swoje cele oraz potrzeby. Musimy tutaj odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy przeprowadzić remont generalny, czy też częściowy. Zdarza się także, że zakupione przez nas mieszkanie wymaga tylko nieznacznego odświeżenia wystroju wnętrza. Wszystko to zależy od tego, w jakim stanie jest nasz nowy dom.

Krok drugi – oszacuj budżet

Nie ma co ukrywać – remont nie jest tani. Mimo to wiele osób rozpoczyna go pod wpływem chwili, by następnie w połowie zaplanowanych prac zatrzymać się z uwagi na brak budżetu. Oznacza to, że niektórym osobom zdarza się mieszkać bez drzwi, szafek w kuchni czy mebli. Czasem także zapominamy o komfortowym łóżku, który składa się przede wszystkim z wygodnego materaca www.sennamaterace.pl/119-materace-100×190. Jest to o tyle ważne, iż gwarantuje zdrowy i spokojny wypoczynek.

Od czego zacząć remont nowego mieszkania?Krok trzeci – wybierz termin

Każdy remont jest inny. Niektórzy planują mniejsze prace, typu urządzenie jednego pokoju, inny natomiast większe, takie jak kucie ścian, wymianę okien czy zrywanie podłogi. Niezależnie od tego, wszelkie prace remontowe najlepiej przeprowadzać wiosną, latem lub wczesną jesienią. Nie ma co ukrywać – zimą o wiele trudniej jest wymienić instalacje wodno-kanalizacyjne czy grzewcze. Nie można także zapomnieć o częstym wietrzeniu pomieszczeń w celu pozbycia się zapachu środków chemicznych i farb.

Krok czwarty – zastanów się nad ekipą remontową

Na tym etapie zastanawiamy się, jakiego typu specjalisty możemy potrzebować. Architekt, parkieciarz, malarz, a może hydraulik? Niezależnie od potrzeb, warto uwzględnić usługę konkretnego fachowca lub całej ekipy remontowej w swoim planie oraz kosztach. Pamiętajmy także, że wszelkie usługi powinny być świadczone na podstawie umowy, gdyż masz wówczas pewność co do precyzyjnego określenia zakresu prac oraz obowiązków.

Krok piąty – sporządź plan

Mamy już wszystko przemyślane – teraz czas na ostateczny plan podsumowujący wszystkie powyższe kroki. To właśnie tutaj określamy, jakie dokładnie prace będą potrzebne, czy jakie pomieszczenia zostaną objęte remontem. Nanieśmy tutaj także wszelkie zmiany, jakie zamierzamy wprowadzić, np. stworzenie kuchni otwartej na salon. Upewnijmy się także, że nasz plan uwzględnia wszystkie niezbędne pozwolenia, jeśli tylko są one potrzebne!

Krok szósty – zaopatrz się w niezbędne materiały i narzędzia

To właśnie ten etap – w końcu zaczynamy działać! Zarówno w przypadku samodzielnego remontowania nowego mieszkania, jak i zatrudnienia ekipy remontowej, pamiętajmy o zakupie wszelkich niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Obejmuje to przede wszystkim wybór podłóg, kolorów ścian, oświetlenia czy mebli. W przypadku narzędzi mowa m.in. o młotku, pędzlach, a także wiertarce.

Krok siódmy – przygotuj mieszkanie

Miejsce objęte remontem należy odpowiednio zabezpieczyć. Jest to niezwykle ważne w przypadku wykańczania jednego pomieszczenia. Pozwoli nam to również uniknąć roznoszenia się brudu czy pyłu na skończone już pokoje. W tym celu zadbajmy o okrycie mebli czy zabezpieczenie poszczególnych przedmiotów.

Krok ósmy – realizuje prace remontowe etapami

Najlepszą strategią prac remontowych jest realizowanie ich etapami. W pierwszej kolejności zacznijmy od najważniejszych oraz najbardziej krytycznych prac, takich jak elektryka, izolacja. Następnie możemy przejść do prac bardziej wykończeniowych, czyli malowanie, montaż mebli czy układanie podłogi.

Krok dziewiąty – monitoruj postępy

Remont to czasochłonne zajęcie, dlatego warto podsumowywać i odznaczać każdy etap. W ten sposób monitorujemy swoje postępy, sprawdzamy efekty oraz upewniamy się, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Po zakupie nowego mieszkanie chcielibyśmy móc w nim od razu zamieszkać. Niestety, remont to element nie do uniknięcia, który może być dłuższym lub krótszym procesem. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej organizacji oraz posiadanego budżetu. Powyższe kroki z pewnością pomogą nam sprawnie przejść przez remont i cieszyć się nowym mieszkaniem!

Przeczytaj także:

  1. Sen – naturalne lekarstwo dla każdego
  2. Czynniki, które mają wpływ na jakość snu
  3. Rodzaje materacy i ich charakterystyka