Dobry materac do spania jest w stanie korzystnie wpłynąć na jakość i efektywność naszego wypoczynku. Przez to możemy w ciągu dnia prawidłowo funkcjonować, a także cieszyć się sporymi pokładami energii. Jednak, aby materac mógł właściwie spełniać, swoją rolę, to musi być odpowiednio dopasowany. Należy tutaj uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje dotyczące modelu – jednak, co jeszcze jest ważne przy wyborze materaca? 

Po pierwsze – wypełnienie

Rumia w swojej ofercie posiada różnego rodzaju podłoża do spania, do których zalicza się materac. Jednak produkty te są podzielone na trzy podstawowe kategorie z uwagi na rodzaj wypełnienia. Wyróżnia się tutaj:

  • materace piankowe, odznaczające się wyjątkową lekkością i przyjemnym wrażeniem otulenia,
  • materace sprężynowe, gwarantujące wysoką elastyczność punktową i redukcję drgań,
  • materace hybrydowe, łączące w sobie najlepsze cechy pianki oraz sprężyny.

Warto jednak pamiętać, że każde wypełnienie jest podzielone na kilka rodzajów, które między sobą różnią się właściwościami.

Po drugie – twardość

Jak wybrać dobry materac - poradnik z lokalnymi ofertamiOprócz wypełniania każdy materac do spania odznacza się inną twardością. Stanowi ona subiektywne dla użytkownika odczucie, ustalane na podstawie wagi oraz osobistych preferencji. Produkty dostępne w miastach, takich jak Chrzanów, dzielą się na cztery kategorie z uwagi na stopień twardości. Zaliczyć do nich można:

  • materace miękkie (H1), zalecane dla osób ważących mniej niż 60 kg,
  • materace średnio twarde (H2), zalecane dla osób ważących 60-80 kg,
  • materace twarde (H3), zalecane dla osób ważących 80-100 kg,
  • materace bardzo twarde (H4), zalecane dla osób ważących więcej niż 100 kg.

Na rynku dostępne są również modele, które wyróżniają się dwiema, czterema, a nawet sześcioma twardościami, dzięki czemu każdy z nas może ją zmienić. Gwarantuje to najlepsze dopasowanie do aktualnych potrzeb użytkownika.

Po trzecie – rodzaj produktu

Dostępne na rynku materace do spania można podzielić z uwagi na zastosowanie lub docelową grupę odbiorców. Są to kwestie, które również powinniśmy uwzględnić, gdyż większość tych produktów jest zróżnicowana pod kątem twardości oraz wypełnienia. Wyróżnia się tutaj:

  • materace ortopedyczne – sprężynowe i piankowe z właściwościami prozdrowotnymi,
  • materace dziecięce i młodzieżowe – przeznaczone dla dzieci,
  • materace antyalergiczne – głównie produkty bazujące na piance lateksowej.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na wysokiej jakości podłoże do spania, jakim jest materac i we właściwy sposób dopasować go do osobistych potrzeb i preferencji.