Współczesny rynek jest w stanie zaoferować nam różnego rodzaju produkty do spania. Wśród nich wyróżnić można wysokiej jakości poduszkę, która ma za zadanie wspierać kręgosłup w odcinku szyjnym, a także stabilizować głowę i barki. Przy jej wyborze w dużym stopniu kierujemy się jakością, rodzajem wypełnienia oraz twardością. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że równie ważna jest pozycja snu?

Pozycja do snu a poduszka

Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję do snu. Wyróżnia się trzy typy z uwagi na ułożenie ciała – spanie na boku, plecach i brzuchu. Czym one się charakteryzują i czy są zdrowe dla kręgosłupa?

Poduszka do spania na boku

Spanie na boku może być dla większości z nas wygodne, jednak często doprowadza do obciążenia dolnych części pleców. Na szczęście problem ten można naprawić na dwa sposoby – poprzez umieszczenie poduszki między kolanami lub wybraniem odpowiedniego modelu poduszki do spania na boku. Pamiętajmy, że nie bez znaczenia jest bok, na którym śpisz. Zaleca się spanie na lewym boku, gdyż wpływa to korzystnie na krążenia. Fakt ten wiąże się z tym, że ludzka aorta jest wygięta w lewo. Co więcej, wypoczywanie na lewym boku usprawnia pracę układu trawiennego. Decydując się na poduszkę do spania na boku, warto postawić na model idealnie dopasowany do osobistych preferencji. W ten sposób mamy gwarancję zdrowego snu.

Poduszka do spania na plecach

Pozycja snu a idealnie dopasowana poduszkaWiększość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele korzyści zdrowotnych może przynieść spanie na plecach. Pozwala utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, zmniejsza nacisk na klatkę piersiową oraz napięciowe bóle głowy. Dobrą informacją dla pań jest to, iż spanie na plecach zapobiega powstawaniu zmarszczek lub podrażnień skóry twarzy. Na współczesnym rynku mamy możliwość wyboru licznych poduszki, w tym poduszki do spania na plecach. Zwiększa ona komfort i umożliwia komfortowy wypoczynek każdemu z nas.

Poduszka do spania na brzuchu

Dla wielu osób jest to ulubiona pozycja do spania z uwagi na wygodne ułożenie ciała. Niestety, nie należy ona do najzdrowszych i może nieść ze sobą fatalne konsekwencje dla kręgosłupa i nie tylko. Wszystko z uwagi na fakt, iż pozycja ta nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa. Przyczynia się to nie tylko do pogłębienia wady postawy, ale także rozwinięcia schorzeń kręgosłupa. Co więcej, regularne spanie na brzuchu wiąże się z innymi, negatywnymi skutkami, takimi jak chroniczne bóle głowy lub karku. Jeśli nie jesteśmy w stanie spać w innej pozycji, to świetną opcją będzie poduszka do spania na brzuchu. Dzięki swojej unikalnej budowie będzie w stanie wspierać nasze ciało oraz kręgosłup.

Idealna pościel, czyli jaka? 

Pościel do spania to materiałowa poszewka na kołdrę i poduszkę, która stanowi jedno z podstawowych elementów wyposażenia łóżka. Dlaczego? Wysokiej jakości pościel nie tylko zdobi naszą sypialnię i podkreśla aranżację wnętrza, ale także przez całą noc ma kontakt ze skórą. Z uwagi na to, powinna wyróżniać się:

 • antyalergicznością,
 • bakteriostatycznością,
 • trwałością,
 • odpornością na zabrudzenia,
 • przeciwnością,
 • prawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Znajdziemy ją w różnych wariantach z uwagi na rodzaj zastosowanego materiału. Do najczęściej wybieranych modeli zalicza się pościel bawełniana, która nadaje się niemalże do każdej sypialni, niezależnie od potrzeb i preferencji użytkownika.

Zainwestuj w dobry materac do spania

W sklepach stacjonarnych i internetowych każdy z nas znajdzie różnego rodzaju produkty do spania. Wśród nich znajduje się materac, czyli podłoże do spania, które poprzez unikalną budowę i liczne właściwości jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. W ten sposób zapewnia najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz komfort w czasie snu. A co wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim należy uwzględnić tutaj:

 • wiek użytkownika,
 • stan zdrowia,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość,
 • rodzaj wypełnienia,
 • twardość.

Poprzez uwzględnienie powyższych czynników, jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie najlepszy materac. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiada on za zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii.

Na jakość naszego snu wpływa wiele elementów, w tym odpowiednio dopasowana poduszka do spania, materac oraz pościel. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze uwzględnić wiele czynników, w tym osobiste potrzeby i preferencje użytkownika.